Dövizdeki kur yüksekliği AB ülkelerinden Yunanistan’ın Ege Adalarını vurdu

20 Ağustos 2018 Pazartesi, 15:26

 

Son günlerde ABD’nin Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırım politikaları nedeniyle yüksek seviyelerde gezinen avro ve dolar kurları, 9 günlük Kurban Bayramı’nı bir Avrupa Birliği üyesi ülkesi olan Yunanistan’ın Ege Adaları’na gitmek isteyen Türk tatilcilerinin rezervasyonlarını ertelemesine neden oldu.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
Her Kurban Bayramı’nda Türkiye’nin en batısındaki hudut kapısı olarak nitelendirilen Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki deniz hudut kapısından Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki adalarında tatil yapmak isteyenler, bu kararlarını ertelemek zorunda kaldı. Her bayram tatilci kuyruklarının oluştuğu Ayvalık Deniz Hudut Kapısı’nda, bu bayram biletlerini internet üzerinden satın alan yaklaşık 600 kişinin dışında geçiş yapan olmadığı öğrenildi.
Yunanistan’ın Midilli Adası ile Ayvalık arasında karşılıklı seferler düzenleyen üç ayrı feribot firmasının Kurban Bayramı süresince aldıkları rezervasyonların son derece düşük olduğu belirtilirken, tatilcilerin tek umudunun ise avro ve dolar paritesinin makul seviyelere inmesini beklemek olduğu vurgulandı.
Ayvalık ile Midilli arasında karşılıklı feribot seferleri düzenleyen Jale Turizm’in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Jale yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıllarla kıyaslandığında bu yıl Kurban Bayramı’nın Türk tatilcilerin Midilli Adası’na yönelik taleplerinin yaklaşık yüzde 50 oranında düşük olduğunu söyledi.
Bu tablonun en büyük nedeninin dolar ve avro kurlarının yüksek olmasından kaynaklandığını ifade eden Ahmet Jale, “Tabi bu durum bize doğal olarak olumsuz yönde yansıdı. Türk tatilciler bu bayramda daha çok iç turizmi tercih etti.” dedi.
Kurban Bayramı tatilini Yunanistan’ın Midilli Adası’nda kamp yaparak geçirmek için Midilli Adası’na giden Türk tatilcilerden Bora Zekir ise, “Avro ve dolar yükselmeseydi bizim için bu tatil daha iyi olurdu tabi. Ama biz Midilli’ye kamp yapmaya gidiyoruz. Adadaki çok turistik olan yerlere gitmeyeceğiz. Diğer turistlerin harcayacağı yüksek bir bedeli harcamayı düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.
Midilli Adası’na giden Özlem Pala adlı tatilci de avro ve doların yükselmesi sonucunda Midilli Adası’nda dört dörtlük bir tatil yapabilmek mümkün değil. O yüzden de çadırlarımızı da beraberimizde götürerek kamp turizmi yapacağız. Böylelikle de tatilimizi daha ucuza getirmiş olacağız. Hem kalabalıktan uzak kafamızı dinlemiş olacağız hem de ekonomik anlamda çok fazla olumsuz etkilenmemiş olacağız “ diye konuştu.
Bir turizm firmasında operatör olarak görev yapan Didem Ağaçdelen ise, bu yıl Yunanistan’ın Midilli Adası’na dövizdeki yüksek kurlar nedeniyle Türk tatilcilerin pek fazla ilgi göstermediğini kaydederek, “Ayvalık Deniz Hudut Kapısı görevlileri bayramın yoğun geçeceğini düşünerek tüm hazırlıkları yaptılar. Sabah 07.00’de kapılar açıldı. Bu yüzden de geçişler rahat oldu. Bu yüzden kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu yıl dövizdeki kur yüksekliklerinden dolayı, daha önceden rezervasyonlarını ve ücretlerini aldığımız çoğu müşterimiz biletlerini açık bilet haline dönüştürerek, bu haklarını daha sonraki zamanlarda kullanmaya karar verdiler. Bizde şimdi dört gözle avronun düşmesini bekliyoruz.” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB