Ayvalık ‘Endüstriyel Peyzajı’ ile UNESCO’ya giriş sürecinde uçacak

20 Ağustos 2018 Pazartesi, 15:59

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin ‘Ayvalık Endüstriyel Peyzajı’ olarak UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer aldıktan sonra ekonomik ve kültürel anlamda ciddi gelişmelere ev sahipliği yapmaya başladı.

SUAT SALGIN (AYVALIK)

Ayvalık, 2015 yılında yaptığı başvurunun ardından her yıl tüm dünyadan gönderilen dosyaları inceleyen Paris’teki UNESCO heyetinden olumlu sonuç aldı.  Ayvalık, Endüstriyel Miras başlığı altında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı

Konuyla ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Ayvalık, Endüstriyel Peyzaj konusunda UNESCO’nun geçici miraslar listesine girdi. Bu da; Ayvalık’ın geçmişteki en önemli ekonomik anlamdaki işi olan zeytin ve zeytinyağı halen daha günümüzde de sürdürülebiliyor. Ayvalık halen daha sınırları içindeki 2 milyon adet zeytin ağacı ile deliceden aşılanmış ağaçlarıyla bu işi sürdürebiliyor. Bu ağaçlar, zeytin bahçelerimizi, bu endüstriyel mirasımızın hammaddelerini üretiyor ve bunlar halen daha korunabiliyor. Biz bu başlıkla UNESCO sürecini başlattık. Böylelikle de Endüstriyel Miras başlığıyla geçici listeye alındık. Şimdi hedefimiz kalıcı listeye girebilmek. Tabiki Ayvalık’ın bu yoldaki yol haritasını çizip, hem Ayvalık’ın 2006 adet tescilli tarihi taş binalarının yanı sıra zeytin ağaçlarımızın korunmasıyla, geçmişten bugüne sürdürülebilen zeytincilikle, kültürel değerlerimizi dünyaya doğru anlatabilmeyi hedefliyoruz. Tabi ki UNESCO sürecini biz tek başımıza yürütmüyoruz. Birçok üniversitenin gönüllü akademisyenleriyle, belediyemiz bünyesindeki bu yoldaki çalışmalarımızı hassasiyetle takip eden UNESCO ofisimizle birlikte yürütüyoruz” dedi.

UNESCO yolunda Ayvalık’ın önünde oldukça uzun bir yol olduğunu kaydeden Başkan Gençer, “Öncelikle Ayvalık halkına, Ayvalık’ta yaşayan gençlere ve çocuklara bunun ne olduğunu düzenleyeceğimiz çalıştaylarla, eğitimlerle anlatabilmek, bunu yaparken de bizlerde bu yöndeki bilgilerimizi pekiştirmek istiyoruz. Şu anda çizdiğimiz yol ve yol haritamız belli. Bu çalışmalar kapsamında; Ayvalık’ımız; tabiat parklarıyla, zeytin ağaçlarıyla, tarihi ve kültürel değerleriyle korunacak. Bunu yaparken de ilçemizin içindeki kültürü de korumamız lazım. Hedefimiz budur.” ifadelerini kullandı.

Ayvalık’ın UNESCO’nun kalıcı listesine girmesi halinde dünya tarafından kültürel anlamda resmen tanınmış olacağını vurgulayan Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Ayvalık UNESCO’nun dünya mirasları listesine girmesi halinde, dünyadaki milyonlarca gezgin, Ayvalık’ı öğrenecek. Ayvalık’a gelmek isteyecek. Ayvalık’ta bu yönde atacağımız her adımda, özellikle proje açısından hatta bunları uygulama anlamında da dünyanın her yanından destek bulacağız. Ortak çalışmalar yapacağız. Çünkü, UNESCO’nun Ayvalık’a çok büyük faydaları olacak.”dedi.

Endüstriyel Peyzaj açısından Ayvalık’ın geçmişindeki zeytin endüstrisinde kullanılan, sabun imalatı teknikleri, zeytin sıkım teknikleri ve bunun yanında nasıl zeytin üretildiği ile ilgili halen günümüze kadar gelen tarihi fabrikaların hikâyelerini somut olarak yeni nesillere aktarmayı hedeflediklerinin altını çizen Başkan Gençer, “Endüstriyel Peyzaj konusunda Ayvalık UNESCO’ya Türkiye’den yapılan tek başvurudur. Yanlış hatırlamıyorsam; UNESCO için Türkiye’nin 70’in üzerindeki değeri ve bazı kentleri beklemede. Türkiye’nin UNESCO’ya girebilmek adına çok zengin bir portfoyü var. Ama Endüstriyel Peyzaj konusunda tek başvurusu ise Ayvalık. Her yıl bir yada iki tarihi değeri veya kenti UNESCO bünyesine Dünya Mirası olarak alıyor. Ama bizim başvurduğumuz konu ve başvurduğumuz konu farklı.  O yüzden de bizim UNESCO’ya geçiş sürecimizin daha çabuk olacağına inanıyorum”diye konuştu.

Belediye Başkanı Rahmi Gençer şöyle devam etti;

“Ayvalık’ın Endüstriyel Peyzaj başlığıyla UNESCO’nun dünya mirasları listesine kalıcı olarak girmesi halinde, Ayvalık’a turist olarak dünyanın dört bir yanından gezgin ve turistlerin tur operatörlerine ihtiyaç duymadan kendi imkanlarıyla da ilçeyi gezip görmek isteyeceğine inanıyorum. O zaman Ayvalık’ın turizm süreci 12 aya yayılmış olacak. Bu ilçeyi 12 ay süresince gezip görme ihtiyacı hissedecekler. Çünkü Ayvalık zaten sadece yaz turizmine sıkıştırılacak bir kent değildir. Ayvalık’ın bu değerlerini bu yüzden biz öne çıkarmaya çalışıyoruz. Yani Ayvalık sadece denizi, kumu, güneşi ve doğal güzelliklerden ibaret değildir. Ayvalık’ın yemek kültürü, tarihi binaları, sahip olduğu kültürel değerlerin hepsini bir bütün olarak düşünmek lazım. Tüm bunları iyi anlatıp, iyi değerlendirebilirsek, o zaman 12 aylık turizm Ayvalık’ta olmuş olacak”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB