Hatim töreninde altın takı yarışı

16 Ağustos 2018 Perşembe, 19:04

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin kırsal mahallelerinden Beşiktepe de her yıl düzenlenen Kur’an Okuma kurslarına katılan 30 öğrenciden 14‘ ü hatim indirdi. Hatim indiren öğrencilerin aileleri ve yakınları ise çocuklarını etkinliğin sonunda adet altın yağmuruna tuttular.

SUAT SALGIN (AYVALIK)
Beşiktepe Mahallesinde öğrenci aileleri tarafından el birliği ile hazırlanan ve yöreye has tadlardan oluşan geleneksel hatim yemeğinde; keşkek, pilav, irmik tatlısı ve soğuk içecekler de camii bahçesinde davetlilere ikram edildi.
Diyanete bağlı Beşiktepe Camii İmamı İsmail Galaba, muhabirimize yaptığı açıklamada, “2 ay önce başladığımız Kur’an kursuna 30 öğrencimiz katıldı. 14’ü bugün hatim indirdi. Bir hafta daha devam edeceğiz. Amacımız küçük yaşta çocukların kuran okumalarını sağlamak. Attığımız temellerin de sağlam olmasına vesile olmaktır”dedi.

ALTIN TAKMA YARIŞI
Hatim indiren öğrencilerin aileleri ve yakınları ise çocukların kuran okuma bitiminde şu günlerde tavan yapan altın fiyatlarına aldırmadan çocuklarına; 8 bin 500 lira olan beşibiryerde, 4 bin 300 lira olan ve ‘kafalı’ altın, tanesi 1. 800 lira olan tam altın, 900 liralık yarım altın ve 435 lira olan çeyrek altınları kız ve erkeklerin boyunlarına takarak ödüllendirdiler.
Altınların yanı sıra para ve çeşitli hediyelerin de hatim indiren çocukların üzerlerini kaplaması da dikkatlerden kaçmadı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB