15 Ağustos 2018 Çarşamba, 14:49
SAFFET NAYIR
SAFFET NAYIR saffet.nayir@gmail.com Tüm Yazılar

ÖĞRENCİLERE TATİL NASIL ZEHİR EDİLİR.

Bir Milli eğitim düşünün her yıl program ,müfredat değiştiriyor.
Tam öğrenciler ve veliler yeni sisteme alıştık derken bir bakıyorsunuz tekrar değiştiriliyor,Bir zamanlar bir magazin türü yarışma vardı tam şarkıya başlarsın sunucu ”değiştir” der hadi başka şarkı.Milli eğitimde de sistem aynen böyle oldu.”değiştir”..
Burada sadece AK parti hükümetlerine suç atmak haksızlıktır.35 yılık mesleki hayatımda belki 20 kez sistem değişmiştir.
Ancak öğrencileri en çok mağdur eden sınav sisteminin sürekli değişiyor olmasıdır. Öyle ki eğitim öğretim başlıyor her şey iyi güzel derken bir bakıyorsun liselere giriş sistemi deşmiş.Öğrenciler veliler tam bir şaşkınlık içinde.
2018 yılından itibaren geçerli olmak üzere uygulamaya konulan yeni sınav sistemi tam bir facia.Öğrenci seçme değil,öğrenciyi hayata küstürme,veliyi de isyan ettirme sistemi.Dün bizzat tanık olduğum bir olayı anlatmadan geçemeyeceğim
Öğrencimiz okul çevresine bağlı olarak yapılan okul tercih listesinde yer alan okulların hiç birini puan yetersizliğinden kazanamaz.Sonra ikinci hakkı verilir, verilir verilmesine de 5 hak 3 tane çok yüksek puanla öğrenci alan lise 2 tanede meslek lisesi Tabi bir tanesi İmam Hatip diğeri çok düşük puanla tercih yapılan meslek lisesi.Şimdi ne yapsın bu çocuk? Mecburen 2. tercihler yapılıyor.Haklı olarak 1.tercihe Puan yetmiyor diğerini yani meslek liselerinde de öğrenci okumak istemiyor.Yine açıkta kalıyor.Şimdi son kez tercih hakkı var ancak bu kez yine kazanamayacağı kesin olan okullarla ile okumak İstemediği okullar..Sonuç büyük ihtimal hüsran.En sonunda da öğrenciyi hiç istemediği bir okula kurul kararıyla okuma mecburiyeti.
Bu öğrencimizle velisi bana durumu anlatırken öğrencini ağlamaya başlaması yüreğime dokunda 35 yıl çocukların her derdiyle dertlenen ben çaresiz kaldım ne diyeceğimi bilemedim üzülme oğlum demekten başka.Niye hayatın başında bu çocukları hayat küstürüyorsunuz sayın MEB yetkilileri…
Bazı aileler de çaresizlik karşısında özel okulların yolunu tutmak zorunda kalacak.Yoksa asıl amaç çocuklara özel okullara yöneltmek mi ? İyi güzel de her ailenin durumu buna müsait değil ki.
Sınav başarısı,Okul kazanma,barınma ve ağır maddi fatura..Sözde eğitim parasız.
Diyelim her şey yolunda gitti ve çocuk en çok arzuladığı okulda okumaya hak kazındı bu kez de karşısına değişen müfredat çıkıyor.Haydaaa sil baştan yeni sisteme adapte ol olabilirsen.
Sayın yetkililer ya bu işi tam yapın yada yapamıyorsanız milli eğitimi rahat bırakın.
İnanın 3-5 öğretmene deseniz şu sistemi siz hazırlayın hiç kuşkunuz olmasın şimdikilerden on kat iyisine hazırlarlar.
Bir ülke düşünün onca bakan bakanlık yetkilisi bu işi beceremiyor.Ülkenin Cumhurbaşkanı konuya direk müdahil olmak zorunda kalıyor.Yazıktır günahtır.Onun için biz dünya sırlamasında Uganda’nın bile gerisindeyiz.Yazıklar olsun.
SAFFET NAYİR.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB