BURHANİYE BELEDİYESİ’NDEN HAYVANCILARA SİLAJLIK MISIR DESTEĞİ

15 Ağustos 2018 Çarşamba, 14:45

Burhaniye Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü, ilçede hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara destek olmak amacıyla yeni bir projeyi daha hayata geçirdi. Burhaniye Belediyesi, özellikle düşük gelirli hayvancılara kişi başına 2’şer paket olmak üzere, toplam 500 paket mısır silajı dağıtacak.
Burhaniye Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü, hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara ekonomik katkı sağlamak amacıyla 500 paket silajlık mısır dağıtımı yapmak üzere çalışmalara başladı. Özellikle düşük gelirli hayvancılara yapılacak destek kapsamında; İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde sisteme kayıtlı kişilerin listesi incelenerek ve mahalle muhtarlarından görüş alınarak,kırsal mahallelerde ikamet eden, 1-5 baş hayvanı olan düşük gelirlivatandaşlara 500 kilogramlık 2’şer paket silajlık mısır verilecek. Başvurular, Kurban Bayramı’ndan sonra belediye Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’ne yapılabilecek.
ÇİFTÇİMİZİN VE HAYVANCIMIZIN CEBİNİ DÜŞÜNÜYORUZ
Burhaniye Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün kısa süre önce, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ile zeytine alternatif ürün yetiştirmek amacıyla ortaklaşa Karadut Projesi’ni hayata geçirdiğini ve bu kapsamda 70 çiftçiye toplam 1250 fidan dağıtıldığını hatırlatan Başkan Uysal, Burhaniye Belediyesi olarak tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların cebini düşünmeye devam edecekleri mesajını verdi. Zeytincilik dışında üreticilerin farklı ürünlerle ilçe ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla geliştirilen projeye ilginin büyük olduğunu, bunun da kendilerine yeni destek alanları yaratmak için ilham verdiğini vurgulayan Uysal, Burhaniye sınırlarında hayvancılık yapmak isteyen yatırımcılara yer desteği için düğmeye bastıklarını ve Hisar Mahallesi Köyönü Mevkii’nde yer alan tarla vasfındaki toplam 42 dönüm belediye arazisinin hayvancılık amaçlı projeler için yine kırsal mahallelerde yaşayan çiftçilere 10 yıl süreyle tahsisi veya kiralanmasıyla ilgili proje çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü söyledi.
VATANDAŞLARA EKONOMİK KATKI
Silajlık mısır ekiminin yaygınlaşmasının hayvancılık açısından önemli olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Necdet Uysal, mısırın özellikle fazla yeşil aksam taşıması, beslenme değerinin ve lezzetinin yüksekliği gibi nedenlerle en önemli silaj bitkileri arasında olduğunu söyledi. Uysal projeyle, hayvancılıkla uğraşan vatandaşların ekonomisine bir nebze de olsa katkı sağlamayı amaçladıklarını anlattı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB