02 Ağustos 2018 Perşembe, 11:50
SAFFET NAYIR
SAFFET NAYIR saffet.nayir@gmail.com Tüm Yazılar

HİZMETTE SINIR YOKTUR,İSRAF’TA VARDIR…!

Yerel seçimler ufukta.Bazılarına göre zamanında ,bazılarına göre kasımda hatta kesin tarihte veren var…Neden olmasın.Genel seçimleri kim tahmin ederdi 24 haziranda olacağını.
Böyle olunca belediyeler hizmet yarışına girdi.Öyle bir yarış ki ucu açık.
Olay artık vatandaşın yaşamını kolaylaştırmaktan öte geçti.Görsel zevke döndü.Gün geliyor sokaklara şemsiye açıyoruz gün geliyor bir yıl önce yaptığımızı ertesi yıl bozup tekrar yapıyoruz.Göz boyamakta üstümüze yok.
Ama içlerinde öyle bir şey var ki bu kadarına da pes diyoruz.
Son 10 yılda Balıkesir sokakları benim bizzat tanık olduğum en az 3 kez sökülüp tekrar yapıldığı.
Taşı çok seviyoruz…Hele renklisine bayılıyoruz. Neden mi belediyeler sürekli kaldırımları söküp söküp tekrar yapıyor.
Her şeyden önce göze hoş geliyor.Vatandaş hizmete bizzat tanık oluyor..Vinçler,kepçeler işçiler arı gibi o arada toz duman.Dışardan bakınca sanki şehir yeniden inşa oluyor.
Pekiii.Hiç düşündünüz mü her yıl değişen bu kaldırım taşlarının maliyetini.? Ben düşündüm Belediye bütçelerinin 1/3′ i Rakamlar korkunç.
Bir önceki belediyenin döşediği taşlar sökülüyor yenileri döşeniyor.Yahu arkadaş taş bu taş..Ömrü neredeyse sınırsız.Parayı taşa gömeceğinize Hastane,sağlık ocakları yapsanıza.Gidin bakın Devlet hastanesinin koridorlarına İnsanlar havasızlıktan hasta oluyor.
Belediye sağlık ocağı olur da belediye hastanesi niye olmaz.Olmaz! Çünkü gösterişi yok.Hala 16 yıl önceki sağlık reformu ile övünüyoruz.
Gelelim şimdi akıllı belediyeciliğe..Hemen örnek belediyeleri sıralayalım.Dursunbey,Balya,Edremit. Borç sıfır hizmet tatmin edici.Çünkü o belediyeleri becerikli başkanlar idare ediyor.Ne mi yapıyor ? napıyor ne ediyor sponsor buluyor gidip çevre belediyelerden yardım dileniyor.İş adamlarının kapısını aşındırıyor.Böylece en güzel hizmetleri yaparken kasadan neredeyse beş kuruş para çıkmıyor.
Ben demiyorum ki B.Şehir,Karesi,Altıeylül çalışmıyor.Tabi ki çalışıyor..Ama kardeşim mecburmusunuz taş baronlarını zengin etmeye? Çok mu zor parke taşı imal etmek
? Mecburmusunuz milyonları taşa dökmeye yada hep aynı firmaya akıtmaya? Üstelik koskoca şehirde tekel konumunda olan bir firma var ki dağlara taşlara şenlik.İnsanın aklına neden hep aynı firma diye soru sormak gelmiyor da değil hani.
Maliye yeni adı ile Ekonomi bakanımız Nakit sıkıntımız var artık belediyelere eskisi gibi para göndermeyeceğiz diyor.Haklı.
Bu durumda Belediyelerin yapacağı tek şey acilen tasarrufa yönelip,israf ekonomisine son vermek.
Yoksa bu işin sonu hiç iç açıcı değil.
Değerli belediye yöneticilerimiz durdurun artık şu gösterişe dayalı hizmetlerinizi…Vatandaşa aş,iş için emek harcayın.İlla paranız çoksa Hastane yapın okul yapın yurt yapın…Hem daha çok hayır dua alırsınız hem şehrin kaynaklarını gereksiz şeylere para harcamamış olursunuz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB