01 Ağustos 2018 Çarşamba, 10:19
SAFFET NAYIR
SAFFET NAYIR saffet.nayir@gmail.com Tüm Yazılar

YİNE EKONOMİ…HEP EKONOMİ…

Son rakamlar Dolar 4.95, Avro 5.76…Ama en kötüsü Enflasyon yıl sonu tahmin 13.4 İşte asıl tehlike bu.Ben demiyorum koskoca Merkez bankası başkanı “Temmuzda iç talep ve para politikasını izlemek için politika faizini değiştirmedik. Sıkı para politikasının uzun bir müddet korunmasına karar verdik” dedi. Çetinkaya 2018 yıl sonu için enflasyon tahmininin % 8.4 % 13.4 olarak güncellendiğini duyurdu.
Eskiden güncelleme deyince Bilgisayar programları geliyordu akla.Şimdi ise zam güncellemeleri,Enflasyon güncellemeleri duyar olduk.
Meşhur tekerleme akıllama geldi.Hayaller ”0” enflasyon gerçekler 2 basmaklı sayılar…
Peki kimden çıkacak bunun acısı? Senden,benden,dar gelirliden küçük esnaftan.Zengini etkilemez mi? etkiler.Tatilini İspanya Kanarya adaları yerine Kıbrıs ile idare edebilirler.Çünkü asla yükü omuzunda bırakmaz.Sattığı ürüne zam yapar geçer.Ben de almam diyebilir misiniz?.Peki demekle işten kurtulabilir miyiz? Asla..Çünkü ülkede başta enerji olmak üzere her şey özelleşti yani satıldı.Ben bu kış doğal gaz kullanmayayım diyebilir misiniz? Elektrik kullanmayayım diyebilir misiniz? Diyemezsiniz.Petrol ürünlerine gelen zamlar beni etkilemez diyebilir misiniz? Asla…O halde bu yükü birlikte çekeceğiz.
Peki neden bu noktaya geldik…? Sorulması gereken en önemli soru bu.
Sorumlu yada sorumlular kim? Ben değilim onu biliyorum.Sende değilsin dar gelirli işçi memur küçük esnaf
O halde sorumlu belli.Bizi yönetenler.Nasıl ki güzel işler de övgüler düzüyorsak.kötü işlerde de eleştirmemiz en doğal hakkımız.
Bankaların işletmelere uyguladığı kredi faiz oranlar enflasyon kadar arttı.Yani ürün maliyetleri arttı.Yani senin market harcamaları en az 20 arttı.
İşletmelerin kredi talebi azaldı. Tüketici enflasyonu hızlı bir artış gösterdi. Yüzde 15.4. Gıda temel mal ve enerji kalemlerindeki artış dikkat çekti. Bu ne demek daha az imalar üretim.Yani İthal kalemleri aynı ölçüde artacak ve dövizimiz aynı oranda eksilecek.
Hiç dikkat ettinizmi? Bankalar çaktırmadan kar faizini,kredi fazini,gecikme fazini arttırdılar.arttırmayada devam ediyorlar…
Ne sorduk, Enflasyondan en fazla kim zarar görür? Anlaşıldı mı şimdi kimin zarar gördüğü…
Hocam sende felaket tellalısın hep kötü haber veriyorsun diyebilirsiniz.Haklısınız.Hiç iyi haber yokmu var,var.
Turizm gelirleri ve turist sayısında % 30 artış var.Bu da güzel haber..
Ama üzgünüm turizmden gelecek gelir şimdiden dövüz açığına,dış borç artışına çoktan gitti.
Neyse ki yeni borç alacak ülke bulduk.ÇİN.Her şey akılma gelirdide Çin malı kredi gelmezdi.
Yarın Belediyelerin gereksiz harcamaları üzerinde duracağım…
Saygılar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB