EGE GÜNDEM GAZETESİ

Valilere, 15 gün kente giriş-çıkışı yasaklama yetkisi

Valilere, 15 gün kente giriş-çıkışı yasaklama yetkisi
TAYYAR TOPRAK
TAYYAR TOPRAK( tayyartoprak@gmail.com )
14 views
30 Temmuz 2018 - 12:34

 

Terörle mücadele konusunda yeni düzenlemeler içeren teklifin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri devam ediyor. Kabul edilen maddeler arasında valilerin, kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için 15 günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere girişi ve çıkışı sınırlama kararı alabilmeleri düzenlemesi de bulunuyor.

TBMM Genel Kurulunda, terörle mücadelede yeni düzenlemeler içeren ve OHAL uygulamalarının devamını sağladığı eleştirisi yapılan, 23 maddelik Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin birinci bölümünde yer alan 4 madde kabul edildi.

Valilere kente giriş-çıkışları yasaklama yetkisi
Buna göre; valiler, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde, 15 günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere girişi ve çıkışı kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlama kararı alabilecek.

Yine Valiler, belli yerlerde veya saatlerde kişilerin dolaşmalarını, toplanmalarını, araçların seyirlerini düzenleyebilecek veya kısıtlayabilecek; ruhsatlı da olsa her çeşit silah ve merminin taşınması ve naklini yasaklayabilecek.

Metal dedektörle
üst araması
Asker kişiler dahil askeri mahallere girmek veya çıkmak isteyenler, duyarlı kapıdan geçmek zorunda olacak. Bu kişilerin üstleri duyarlı kapının ikaz vermesi halinde metal dedektörle kontrol edilecek, eşyaları teknik cihazlardan ve güvenlik sistemlerinden geçirilecek, aracı teknik cihazlarla gerektiğinde elle kontrol edilebilecek.

yerlerde, herhangi bir emir veya karar olmasına bakılmaksızın kontrol elle yapılabilecek. Teknik cihazların ikazının sürmesi halinde, bu kişiler ancak elle kontrolü kabul ettikleri takdirde askeri mahallere girebilecek.

Sıkıyönetim mevzuattan çıkartılıyor
2017 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile sıkıyönetim uygulamasının Anayasa’dan çıkarılmasına paralel olarak, Sıkıyönetim Kanunu da mevzuattan çıkartılıyor.

Teklifin bir diğer maddesi ile de, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ihlal kararı dışında dostane çözüm ve tek taraflı deklarasyon gibi usullerle sonuçlandırılan başvuruları da “yargılamanın yenilenmesi” sebepleri arasına alınıyor. Böylece, dostane çözüm veya tek taraflı deklarasyonla sonuçlandırılan başvurularda, ihlal kararı verilen başvurularda olduğu gibi yeniden yargılama yoluna başvurulabilmesi mümkün olabilecek. Madde yasalaştığında, AİHM gündemindeki başvurularda ihlal kararı verilmesi de önlenmiş olacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1