EGE GÜNDEM GAZETESİ

” KALE GRUBUNUN EN PRESTİJLİ FABRİKASI”

” KALE GRUBUNUN EN PRESTİJLİ FABRİKASI”
SAFFET NAYIR
SAFFET NAYIR( saffet.nayir@gmail.com )
17 views
30 Temmuz 2018 - 12:27

Kale grubunun en prestijli fabrikasInı Balıkesire kuruyoruz. Bu söz yıllardır bu şehri seven herkesin duymak isteyip te bir türlü duyamadığı bir cümle.
Nihayet bir rüya gerçekleşiyor.Balıkesir üretim şehri olma yolunda koşar adım yol alamaya başladı.
Yıllar önce kurulan Seka kağıt,,Çimeto, dokuma ,İşbir-sentetik Jenaröter fabrikası ve Susurluk şeker fabrikası….Gençliğimiz bu fabrikaların adını duymakla geçti.
Sonra ne olduysa önce Seka derken,Şeker ve Dokuma fabrikaları bir bir kapandı geriye sadece Çimento fabrikası kaldı büyük fabrika olarak.Balıkesir birden işsizler ordusu ile tanıştı ve kötü kader her nedense yıllarca bir türlü değişmedi.
Oysa Balıkesir politikacıların göz bebeği olan bir şehirdi.Her iktidar sözümona Balıkesiri çok sever burayı kaleleri olarak görür,bu şehirde onları hiç mahçup etmezdi.Ama her nedense iktidarlar alacağını alır,hayal bile edemediği vekil sayısına ulaşır ama bir daha Balıkesir hiç akıllarına gelmezdi.
Fabrika bacaları tüten Koca şehire hüzün bulutları öylesine çöktü ki,yıllarca bu bulutlar dağılmadı.Binlerce işsizin ömrü sokaklarda volta atarak,kahve köşelerinde pinekleyerek geçti.
Her seçim verilen sözleri daha ertesi ay unutuldu.Vaadler balon olup bir bir patladı.Düşünebiliyormusunuz? Neredeyse 40 yıldır bir milyonluk bu koca şehirin bir bakanı bile olamadı.Hem canım ne gerek vardı nasılsa seçimlerde en garanti şehirdi.Bu durum son seçimlere kadar bile değişmedi.İktidar 4 acaba mı? derken 5 i buldu.Buldu da bakıyorsun içlerinde bir tane İTÜ’lü ODTÜ’ lü vekil yok.Öyle olunca da akla gelen devasa adliyeler,ceza evleri..Başka ne olacaktı .9 vekilin 7 si hukukçu.Farklı bir şey hayelden öte gitmezdi.
Olamaz,mümkün değil…Bu bir mucize…Balıkesir yıllarca aradığını nihayet buldu.Kim mi? TSK nın şerefli bir subayı MESUT ERAY.Mucizenin adı…
Herkesin adını korkarak andığı önceki B.Ş.B başkanı Sayın Edip uğur Balıkesirin kaderini değiştirecek şahsiyeti nihayet bulmuş ve Balıkesirin yüz akı Organize Sanayi Bölge Müdürlüğüne Mesut Eray bey’i atamıştı.Akla gelen Edip bey tam 12 den vuran bu atamayı neden yapmış tı? Çünkü o bir sanayici idi.
Bu şehrin evladı Mesut bey durmaksızın kolları sıvamış ve daha önce burun kıvıran,her davette olumsuz cevaplar alınan sanayicileri bir bir ikna edip Balıkesirmize devasa fabrikalar kazandırmanın yolunu açmaya başlamıştı…
Bir zamanlar bu şehre fabrika dendiğinde yüz çeviren koskaca sanayi devleri ne olmuştuda birden Balıkesiri keşfetmişti? Çok basit bunun cevabı.Varını yoğunu bu şehre fabrika açmak için harcayan,işsiz insanların evlerine ekmek götürme derdini kendine dert edinen Mesut Eray bölgenin en startejik konumunda bulunan şehrimizin önemini anlatmış olarda ikna olmuştu.
Gelelim köşe yazımızın başlağına ”Kale grubu en prestijli fabrikasını” açmaya karar vermişler bunuda çok kısa sürede gerçekleştirerek bölgenin en büyük fabrikasını Balıkesire kurmuşlardı.
KALEKİM….Alanında bir numara olan fabrika başlangıç olarak 30 milyon dolar harcanarak üretime başlamış yüzlerce işsiz gencimzin ekmek umudu gerçekleşmişti nihayet.
Bende oradaydım Gözümle gördüm mucizeyi Mesut BEY’İN özel daveti ile izledim görkemli açılışı…Hepsi bumu? asla devamı gelecek..Sırda ŞİŞE-CAM var..Bunun dışında orta ölçekli en az 3-4 fabrikanın daha inşaatları hızla devam etmektedir.Teşekkürler Mesut Eray..Teşekkürler Sayın Valim.Teşekürler emeği geçen herkes.
SAFFET NAYİR…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1