EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta AİMA’nın 5. Müzik Festivali heyecanı

Ayvalık’ta AİMA’nın 5. Müzik Festivali heyecanı
13 views
30 Temmuz 2018 - 11:47

 

Türkiye’de klasik müziğin gelişimi için çalışan Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA) tarafından düzenlen Ayvalık AIMA Müzik Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait Taksiyarhis Anıt Müzesi’nde Alexander Rudin yönetimindeki AIMA Festival Orkestrası’nın verdiği konserle başladı.

Sabancı Vakfı’nın ana sponsoru olduğu festivalin konser sponsorları arasında Allianz Sigorta, Rengin Suar, Fatma Betül Kürşat, İnci ve Mehmet Vural yer aldığı öğrenilirken festivalin; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla Ayvalık Belediyesi’nin yanı sıra orkestra sponsorluğunu Gürçay Ailesi, Konaklama Sponsorluğunu ise Murat Reis Otel ile Ayşegül ve Mehmet Ural’ın üstlendi.
Festivalin ilk konserinde; Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, eşi ve İlçe Turzm Müdürü Yasemin Gençer, eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, işhanımı Zeynep Ceritoğlu ve yüzlerce seçkin davetli hazır bulundu.
Taksiyarhis Anıt Müzesi’ne sığmayan kalabalık davetliler, anıt müzenin bahçesinde kurulan sinevizyon ekranından da konseri izleme olanağı buldu.
Festival açılışı öncesinde konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, AİMA’nın 20. kuruluş yıldönümünü kutladığını hatırlatarak, “20 yıl önce ufak bir heyecanla başlayan ama git gide büyüyerek bugüne kadar yüzlerce masterclass çalışmalarıyla konservatuvar öğrencilerine akademik eğitimler veren AİMA bugünlere geldi. Prof. Filiz Ali’nin başkanlığında çalışmalarını sürdüren AİMA, son 5 yıldır da klasik müzikseverler için kolay kolay bulunamayacak bir organizasyona imza atarak bu festivali düzenliyor. Bu çalışmalarıyla AİMA hem ülkemizin hem de Ayvalık’ımızın sesini uluslar arası arenada büyük bir gururla duyurmayı da başarıyor. Tabiki biz de AİMA’ya Ayvalık Belediyesi olarak gereken her desteği vermeye çalışıyoruz. Böylesi önemli festivallerde olabilmek bizim için de çok büyük bir mutluluğu beraberinde getiriyor. Bu yıl 5. sini organize ettiğimiz festivalin daha nice yıllarda aynı heyecan ve coşkuyla sürmesini arzu ediyoruz. Tüm bunların yanı sıra Ayvalık’ımızın önemli bir tarihi binası olan Taksiyarhis’i yeniden restore ederek bizlere kazandıran Kültür ve Turizm Bakanlığımıza da şükranlarımızı sunuyoruz.”dedi.
Belediye Başkanı Rahmi Gençer konuşmasının ardından AİMA Başkanı Prof. Filiz Ali ile birlikte son 3 yıldan bu yana İtalya’dan Ayvalık’a gelerek AİMA öğrencilerine akademik eğitim veren dünyaca ünlü viyola virtüözü Marco Misciagna’ya, ilçe tarihinde bir ilk olarak Ayvalık Belediye Meclisi tarafından verilen fahri hemşerilik beratını takdim etti.
AİMA Başkanı Prof. Filiz Ali de Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ile Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Taksiyarhis Anıt Müzesi Sorumlusu Uzman Arkeolog Nihat Murat Güven ile festivalin sponsorluklarını üstlenenlere birer plaket vererek teşekkür etti.
Plaket töreninin ardından başlayan festival açılışı konserinde; festival orkestrası eşliğinde solistler; Damla Akan (flüt), öncü Uçar (flüt) Ilgün Ülkü (keman) Johann Sebastian Bach’ın Brandenburg Koçertosunu; Joseph Haydn’ın Keman ve Viyolonsel için Duo, Re Majör eserinin de Sofiya Rudin (keman), Alexander Rudin (Viyolonsel) ile klasik müzikseverlere dinlettiler.
Konserde; festival orkestrası eşliğinde; solistler Pelin Halkacı Akın, Fahrettin Arda, Johann Sebastian Bach ‘ın ‘İki keman için konçerto BWV 1043, re majör eserini seslendirdiler.
10 dakikalık aranın ardından festivalin açılış konseri; Pelin Halkacı Akın ile Marco Misciagna tarafından seslendirilen Johann Sebastian Bach ve Evelyn L. Brannon’un eserlerini seslendirmeleriyle sona erdi.

DOLU DOLU FESTİVAL
Festivalin ikinci gününde soprano Canan Özgür, alto Cansın Hazan Bayrak, bariton Fehmi Cesur Özdemir ve bas Ali Göktürk’ün solist olarak yer aldığı A Capella Boğaziçi, Taksiyarhis Anıt Müzesi’nde sahne alacak. A Capella Boğaziçi, 5. Ayvalık AIMA Müzik Festivali’nde müzikseverleri dünya müziğinin geleneksel örneklerinin modern armonilerle yeniden yorumlandığı Balkanlar’dan Anadolu’ya, Endülüs’ten Latin Amerika’ya uzanan sıra dışı bir yolculuğa çıkaracak.
Festival, 29 Temmuz’da Bozok Quartet’in vereceği konserle devam edecek. 1. keman’da Tayfun Bozok, 2. kemanda Derya Bozok, viyolada Evren Bilgenoğlu ve viyolonselde Erkan Özbek’in yer aldığı Bozok Quartet’in konserine de Taksiyarhis Anıt Müzesi ev sahipliği yapacak. Bozok Quartet; L.van.Beethoven Quartet “Serioso” Op.95 ve M.Ravel Quartet in F’ten parçalar seslendirecek. Festivalin kapanış konserinde Alexander Rudin yönetimindeki AIMA Festival Orkestrası Taksiyarhis Anıt Müzesi’nde bir kez daha müzikseverlerle buluşacak. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1