EGE GÜNDEM GAZETESİ

Bedelli askerlik ile ilgili son durum ne?

Bedelli askerlik ile ilgili son durum ne?
TAYYAR TOPRAK
TAYYAR TOPRAK( tayyartoprak@gmail.com )
13 views
29 Temmuz 2018 - 11:35

Yasa geçti, tüm detayların özeti

Bedelli askerlik düzenlemesini de içeren torba yasa teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Düzenleme kimleri kapsıyor? Bedelli askerlik ücreti ne kadar oldu? Temel askerlik eğitimi alanlar izinli sayılacak mı? Başvurular ne zaman yapılacak? Tüm soruların cevabı yazımızda…

Bedelli askerlik yasası bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yasalaştı. Son durum şu şekilde:

Düzenleme 1 Ocak 1994’ten önce doğanları kapsıyor
Ödenecek ücret 15 bin TL olarak belirledi
Faydalanmak isteyenler 21 gün temel askerlik eğitimini tamamlamaları şartıyla bedelli askerlik yapabilecek.
Başvurular 3 ay içinde yapılabilecek.
21 günlük temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli sayılacaklar.
Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlar ve KHK’lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. TBMM, tasarının kabulünün ardından 1 Ekim 2018 tarihine kadar tatile girdi.

Bedelli askerlik için tahsil edilen para nerede kullanılacak?
Bedelli askerlik karşılığı tahsil edilen tutarlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak. Söz konusu tutarları Savunma Sanayii Destekleme Fonuna aktarmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine ödenek eklemeye, Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

Kimler faydalanamayacak?
Düzenlemeden yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılanlar sona erdirilecek. Bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para cezaları tahsil edilmeyecek.

Gurbetçi bedellilerin ücreti arttırıldı, yaş sınır kaldırıldı
Teklif, TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde verilen önergelerle, iki değişiklik yapıldı. Buna göre, yurt dışında yaşayıp, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlerin ödediği bin avroluk tutar 2 bin avroya çıkartılırken, 38 yaş sınırı da kaldırıldı.

Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler, yurt dışında oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, en az 3 yıl süreyle yabancı ülkelerde bulunmak şartıyla, bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak. Durumlarını ispat eden belgelerle, 2 bin avro veya karşılığı kadar diğer yabancı ülke parasını bir defada ödeyip Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Yurt içinde bedelli askerlik yapmak isteyenler için yaş sınırı da değiştirildi. Bedelli askerlik için yaş sınırı komisyondan 31 Aralık 1993 öncesi doğanlar olarak geçerken, yapılan değişiklikle bu tarih, “1 Ocak 1994 öncesi” doğanları kapsayacak şekilde değişti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1