EGE GÜNDEM GAZETESİ

“Özgür basının önemi bugünden tam 110 yıl önce anlaşıldı”

“Özgür basının önemi bugünden tam 110 yıl önce anlaşıldı”
12 views
25 Temmuz 2018 - 12:23

 

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, 24 Temmuz Basın Özgürlüğü için Mücadele günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.

Başkan Gençer, Türk Basınında sansürün kaldırılışının 110. Yıldönümünde, basın mensuplarının ve basın kuruluşlarının 24 Temmuz Basın Özgürlüğü için Mücadele gününü kutladığını belirttiği mesajında özetle şu ifadelere yer verdi: “Özgür basının önemi bugünden tam 110 yıl önce anlaşıldı.24 Temmuz 1908’de basın mensupları sansür memurlarını gazetelere sokmadı, ilk kez gazeteler sansürsüz olarak yayımlandı. Basın bayramı olarak kutlanan ve 1971’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından, ‘Basın Özgürlüğü için Mücadele günü’ ilan edilen 24 Temmuz’un 110. yıl dönümünde, tutuklu gazeteci sayısının rekor seviyede olması, sansür, bağımsız gazeteciler ile medyaya baskının daha önce hiç görülmemiş seviyelere ulaşması ve medya kuruluşlarının kapatılması nedeniyle basın özgürlüğü büyük yara alırken özgür basına duyulan özlem bugün de sürüyor.
24 Temmuz, Türkiye’nin kutlayamadığı günlerden biri olarak kayıtlara geçerken, medya mensuplarının da sistematik şekilde mahkemelerde yıpratılmadığı, gazetelerin kapanmadığı ve medya özgürlüğünün hiçe sayılmayacağı 24 Temmuzlar diliyorum. Basın mensuplarımıza ve basın kuruluşlarımıza çalışmalarında başarılar dilerken, sevgi ve saygılar sunuyorum.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1