EGE GÜNDEM GAZETESİ

FETÖ’nün okullarını bünyesine katan Türkiye Maarif Vakfı Fransızca bilen eğitim yöneticilerini bekliyor

FETÖ’nün okullarını bünyesine katan Türkiye Maarif Vakfı Fransızca bilen eğitim yöneticilerini bekliyor
23 views
25 Temmuz 2018 - 12:26

Türkiye Maarif Vakfı, Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki Cunda Uygulama Oteli’nde seminer verdi. 4 günlük eğitim yönetimi programı; FETÖ’den alınıp, vakfın bünyesine geçen yurt içi ve yurt dışındaki okullarında eğitim veren vakıf bünyesindeki eğitimcilere yönelik gerçekleştirildi.

Seminerle ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Maarif Vakfı Başkanlık Danışmanı Osman Demirgül, vakfın bünyesinde yurt dışında ki okullarda eğitim veren okul yöneticilerine çeşitli bilgiler aktardıklarını anlattı.
Ayvalık’taki seminerle, FETÖ’ye ait yurt dışındaki okullarının da aralarında bulunduğu ve vakfa devrolan okulların yöneticilerinin eğitim yönetimi alanında daha yetkin bir hale getirilmesinin öngörüldüğünü kaydeden Demirgül, “Bunu yaparken biryandan da öğretmenlik formasyonlarını geliştirebilmelerini ve yönetim bilimindeki son gelişmeleri kendilerine aktarabilmek adına etkin bir eğitim yönetimini gerçekleştirebilmeyi arzuluyoruz.” dedi.
Türkiye Maarif Vakfı’nın yeni kurulmuş bir vakıf olduğunu hatırlatan Osman Demirgül, “Yeni olmanın beraberinde getirmiş olduğu elbette pek çok sorun var. Özellikle yeni ulaşmış olduğumuz bölgelerin insanlarını tanımak, bu insanların ihtiyaçlarını belirleyip, o bölgenin gelenekleri ve görenekleri doğrultusunda ilişkiler kurmak bir takım zorluklar ortaya koymaktadır” ifadelerini kullandı.
Türkiye Maarif Vakfı’nın 17 Haziran 2016 tarihinde kurulan ve Dünya’da insanlığın ortak birikimini esas alarak eğitim alanında bir dünya markası olmak üzere Türkiye markasını taşıyan bir eğitim anlayışını geliştirmek üzere kurulduğunu kaydeden Demirgül, “Bu bağlamda bugün itibariyle 23 ülkede 117 okulumuz bulunmaktadır. Bu okulların önemli bir kısmı FETÖ’den aldığımız okullar, bir kısmı da Türkiye Maarif Vakfı olarak kendi kurduğumuz okullardır. Şu anda 117 eğitim ve öğrenim kurumuyla çalışmalarımıza devam ediyoruz.”dedi.
FETÖ’den okulların devri sırasında zaman zaman sorunların yaşandığını ancak bu sorunları da ikili ilişkilerle bu sorunları çözümlediklerini aktaran Osman Demirgül, “Türkiye Maarif Vakfı 192 ülkede okul açma hedefi olan ve dünyada bir eğitim markası oluşturma hedefi olan bir vakıftır. Ülkemizdeki yabancı dil bilen, özellikle de Fransızca bilen yönetici adaylarımızın bizi yakından takip etmelerini, bizimle birlikte çalışmalarını ve dünyanın yeni gidişatında önemli bir yeri olan kültürel diplomasi bağlamında Büyük Türkiye’nin inşası için bizlere katkı vermesini bekliyoruz. İnşallah hep birlikte dünyada iyi bir eğitim açılımını yapmak istiyoruz” diye konuştu.

FETÖ’NÜN OKULLARINI TEK TEK BÜNYELERİNE KATIYORLAR
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası FETÖ’nün sözde eğitim kurumları bulundukları ülkelerdeki yönetimler tarafından lisans iptali ya da doğrudan müdahaleyle karşılaştı. Afrika, Asya ve Balkanlar başta olmak üzere dünyanın farklı noktalarında Türkiye’ye güvenen yönetimler, eğitim konusunda bir çıkış yol aradı. Bu noktada Türkiye Maarif Vakfı devreye girdi ve bu kurumları devralmaya başladı.

MAARİF NE DEMEK?
Arapça’dan dilimize geçen Maarif kelimesi, bilgi, kültür, eğitim ve öğretim sistemi anlamına geliyor.

MAARİF VAKFI NE İŞ YAPAR?
“Türkiye Maarif Vakfı, kültür ve medeniyet etkileşimini ortak iyiye ulaştıracak bir yol olarak gören Türkiye’nin uluslararası eğitimde dünyaya açılan kapısıdır. 17.06.2016 tarihli 6721 sayılı kanun ile kurulan Türkiye Maarif Vakfı, yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti adına Millî Eğitim Bakanlığı dışında doğrudan eğitim kurumu açma yetkisine sahip tek kuruluştur. Kâr amacı gütmeyen, kamu yararına çalışan bir vakıf olan Türkiye Maarif Vakfı, her ülkede okul öncesinden yükseköğretime eğitimin her aşamasında etkin faaliyet yürütmek amacıyla kurulmuştur.”
Kurumun vizyonu; İlmini ve irfanını insanlığın barış ve huzuru için kullanacak iyi insanların yetiştiği öncü bir eğitim kurumu olmaktır.
Kurumun misyonu; Bütün dünyada insanlığın ortak birikimini ve Anadolu’nun kadîm irfan geleneğini esas alan kapsamlı eğitim faaliyetleri yürütmektir.
Maarif Vakfı, güven, işbirliği, dayanışma, şeffaflık, ehliyet, liyakat, iyilikte ısrar, eğitimde kuşatıcılık ve evrensellik değerlerini ilke edinmiştir.

FAALİYET ALANLARI
Eğitim ve öğretimden burs ve barınmaya birçok alanda öğrencilerin ihtiyaçlarını eksiksiz karşılamayı hedefleyen Maarif Vakfı, aşağıdaki alanlarda faaliyet gösteriyor.
Eğitim-Öğretim: Vakıf, okul öncesi eğitim, ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim kurumları açıyor. Bunun yanında yaygın eğitim amaçlı kurslar, etüt merkezleri ve kültür merkezleri gibi tesisler kuruyor.
Eğitim Destek: Eğitim-öğretim sürecinin tamamlayıcı birimleri olarak kütüphaneler, laboratuvarlar, sanat ve spor tesisleri kuruyor. Ayrıca Türkiye Maarif Vakfı Kariyer Takip ve Rehberlik Sistemiyle mezunlarımızın kariyer planlamalarına destek oluyor.
Yayın: Kurum, eğitim amaçlı yayın organları kuruyor. Eğitim program ve içeriklerini geliştiriyor, üretiyor ve yayınlıyor. Eğitim metot ve usulleri ile içerik ve müfredata yönelik bilimsel araştırmalar ile AR-GE çalışmaları yapıyor. Süreli ve süresiz yayınlar yapıyor, sempozyum, konferans ve çalıştaylar düzenliyor ve bu alanda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapıyor.
Burs ve Barınma: Vakıf, okul öncesi eğitimden üniversiteye kadar bütün eğitim süreçlerinde öğrencilere; eğitim amaçlı burslar ile nakdî destekler ve defter, kitap, kıyafet, bilgisayar ve yazılım gibi eğitim materyalleri ile aynî destekler sağlıyor. Eğitim kurumlarında hizmet veren ve eğitim alan kişilerin barınma ihtiyacını karşılayacak yurt, pansiyon ve lojman gibi tesisler kuruyor. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1