EGE GÜNDEM GAZETESİ

FİKRET ŞAHİN AVRUPA BİRLİĞİ UYUM KOMİSYONU’NDA

FİKRET ŞAHİN AVRUPA BİRLİĞİ UYUM KOMİSYONU’NDA
15 views
24 Temmuz 2018 - 11:30

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret ŞAHİN Türkiye Büyük Millet Meclisi Avrupa Birliği Uyum Komisyonu’nda görevlendirildi.
Fikret ŞAHİN 27. Dönemde TBMM AB Uyum Komisyonu’nun Cumhuriyet Halk Partisi’ni temsil edecek 6 üyesinden birisi olarak görev yapacak. Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin’in bulunduğu Avrupa Birliği Uyum Komisyonu, Türkiye’nin Avrupa Birliğine katılım sürecine ilişkin gelişmeleri izlemek ve müzakere etmek, Avrupa Birliğindeki gelişmeleri takip etmek ve bu gelişmeler konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisini bilgilendirmekle yetkilidirler. Ayrıca Komisyon gerekli gördüğünde uygun bulacağı uzmanların bilgilerine başvurabilir. Ankara dışında ve yurt dışında da çalışabilir.
Komisyon Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve ulusal parlamentoların AB işlerinden sorumlu komisyonlarıyla toplantılar ve görüşmeler yaparak bir tür parlamenter diplomasi yürütmektedir. Böylece, Türkiye’nin Avrupa Birliğine katılımı yönünde parlamenter düzeyde çalışmalar yapılmaktadır.
Her yıl düzenli olarak katılım sağlanan “Avrupa Birliği Parlamentoları Avrupa İşleri Komisyonları Konferansı” (COSAC) ve “Batı Balkanlar Avrupa Birliği Bütünleşme Komisyonları Konferansı” (COSAP) bunun örneklerinden biridir.
Ayrıca, AB Uyum Komisyonu üyeleri, 12 Eylül 1963 tarihinde imzalanan Ankara Anlaşmasına dayanılarak oluşturulan Türkiye – AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) üyelerini de oluşturmaktadır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1