EGE GÜNDEM GAZETESİ

(E.M.L) ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİ GERÇEĞİ…”1.Bölüm”

(E.M.L) ENDÜSTRİ MESLEK LİSELERİ GERÇEĞİ…”1.Bölüm”
SAFFET NAYIR
SAFFET NAYIR( saffet.nayir@gmail.com )
16 views
23 Temmuz 2018 - 13:53

Bu satırları bir E.M.L mezunu ve uzun yıllar bu liselerde görev yapmış biri olarak yazıyorum.
Yani önce öğrencisi sonra öğretmeni…
Kısa yoldan hayata atılırsın…
Meslek sahibi olursun…
Koluna altın bilezik takarsın…
Bu yukarıdaki 3 cümle bizi EML lere yönlendirdi..
Sonuç; Mezun olduk Gittik sanayiye…Bize dedilerki siz bizde çalışmazsınız.Niye? Siz mekteplisiniz.Söz dinlemezsiniz.Buradaki çalışanlarıda ayartır bize karşı ayaklandırısınız.Hem biz çıraklıktan eleman alıyoruz kendimiz yetiştiriyoruz.
Kendi mantıklarına göre haklılar.Bu durumda bazılarımız kamu kurumlarına, bazılarımız yüksek okullara yönlendik.
Demem odur ki o zaman devlet arkamızda durmadı ve bizler EML mezunları olarak ortada kaldık.Maalesef şimdi de.
Gelelim günümüze…Anlayışlar değişti.Kısa yoldan hayatı kazanmak hikayesi bitti.Onun yerine aman devlete kapağı atsın da ne olursa olsun anlayışı başladı.
E.M.L ler artık hiç bir şekilde tercih edilmeyen,tercih listelerinin en sonuna, o da velev ki bir kaza olursa hepten açıkta kalmayalım mantığına döndü.
Ancaaak..Kazın ayağının öyle olmadığı maalesef görüldü.Çünkü eski adı ”düz liseler” yeni adı daha kibar ve modern olan ”Anadolu liseleri” mezunu genç o kadar çoğaldı ki artık değeri neredeyse ortaokul seviyesine düştü.Bunun sonucu da binlerce işsiz genç.
sokaklar,cafeler,parklar,oyun salonları işsiz güçsüz yarına umudu olmayan gençlerle dolup taştı.Aileler mecburen çocuklarına sahip çıkıyor gücü oranında cebine harçlığını koyuyor Ama nereye kadar?
Devlet bir ara düştüğü yanlışın farkına varır gibi oldu ve EML mezunlarına yönelik MYO’ları devreye soktu ve dedi ki eğer okumak isterseniz siz bu okullara kolayca gireceksiniz mezun olunca da tekniker olacaksınız.Haydiii bütün gençler MYO’lara.. Yine mezun yığınlar yine işsiz okumuş gençler.
ÇÜNKÜ SANAYİ GELİŞMEDİ,ÇÜNKÜ ÜRETİM GÖZARDI EDİLDİ,ÇÜNKÜ DEVLET İŞ BULMAZ KENDİ İŞİNİ KENDİN BUL MANTIĞI gençlerin bütün hayallerini yerle bir etti.
Devlet tabi ki iş bulmaz ama planlama yapar,hangi mesleğe ne kadar ihtiyaç varsa o kadar öğrenci alır,mezunlarında daha fazla iş bulma umudu olur.
Bakın şimdi bunca mezun genç her nasılsa asgari ücretle bile bir iş bulsa bu seferde karşısına askerlik sorunu çıktı.Ne yapsın şimdi askere gitse işini kaybedecek,gitmese ki ömür boyu askerlikten kaçamayacağına göre..iki arada bir derede kaldı.
Neyse ki devlet çözümü buldu ve durumdan vazife çıkartıp,Olayı fırsata çevirmeyi başardı.Çoğu işsiz yada her nasılsa iş bulmuş genç bu sefer bedelli peşine düştü.İyide para yok..Ama bankalar ne güne duruyor? Gider ana baba çeker krediyi yollamaz oğlunu askere.
Haa.O genç o borcu nasıl öder nasıl evlenir hane kurar o devletin sorunu değil.
Bugün için sokaklar artık lise mezunu değil,yüksek okul hatta üniversite mezunu işsiz,umutsuz karamsar gençlerle dolup taşar durumda…
Yarın…Neden EML lere her zamankinden daha fazla ihtiyaç var? Onu anlatacağım.
Bu günlük bu kadar saygılar.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1