EGE GÜNDEM GAZETESİ

BALIKESİR’İN PARLAYAN YILDIZI ”OSB”

BALIKESİR’İN PARLAYAN YILDIZI ”OSB”
SAFFET NAYIR
SAFFET NAYIR( saffet.nayir@gmail.com )
27 views
19 Temmuz 2018 - 12:51

Nihayet bu güzel şehir kalkınmışlık yolunda büyük bir atılımın eşiğinde.
Yıllarca görmezden gelinen,ötekileştirilen bu şehir zincirlerini kırmakta hızla yol almaktadır.
Ne söylenmedi ki bu güzel şehir için.Önce büyük köy dendi. Sonra emekli kenti dendi. Sonra terfi etti memur şehri oldu.
Ama hiç bir zaman sanayi şehri denmedi,denemedi.Bizden çok gerilerde olan Manisa,İzmit hatta Kütahya bile bizi fersah fersah geçti.
Marmara ve Egenin en güzel bölgesinde olan denize,limanlara 1 saatlik mesafede olan bu şehir hakettiği sanayiden payını bir türlü alamadı.
Siyasiler hep görmezden geldi.Yetmedi bir otomobil fabrikasının bile gelmesinin bir şekilde engellendiği söylendi.
Bölgenin en büyük Üniveritesine sahip neredeyse 10 bine yaklaşan öğrenci kapasitesiyle öğrenci kenti olmayı başardı.Ama ne yazık ki mezunları bu şehri terketti. ve işsizliğin merkezi oldu.Neden? Çünkü Mezun Üniversiteli kendine bu şehirde iş bulamayacağına inandırdı kendini bir kez.
Gelelim şimdi en önemli konuya.ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KISA ADI ”OSB” gerçeğine…
Daha düne kadar Balıkesir’in kalbi sayılan bu sanayi bölgesi maalesef büyük firmaları kapı açan kolaylık sağlayan değil,adeta biz halimizden memnunuz siz gidin başka yerlere yatırım yapın diyen bir yönetim anlayışı ile idare edilmekteydi.
Ancak artık bu durum hızla değişmektedir.Çünkü bölge müdürlüğüne öyle bir değer atanmıştır ki umutlar yeniden yeşermiştir.
Sayın Mesut Eray Başkanımız yeni bir ruh ve heyecan ile işe dört elle sarılarak yönetim anlayışında çok büyük bir değişim ve atılım gerçekleştirmiştir.
Dün gerçekleştirdiğim ziyarette buna bizzat tanık oldum ve bir Balıkesirli olarak o kadar mutlu oldum ki anlatamam.Çünkü ben bir Balıkesir sevdalısıyım.
Çok büyük,hatta dünya çapında isim yapan firmalarla görüşmeler sıkı bir şekilde sürdürülmektedir.Tek tek firmaları burada sıralamayacağım ancak şu kadarını söyleyeyim.Yaklaşık 1 yıl içinde Balıkesir on bine yakın iş istihdamı sağlayacak kapasiteye ulaşacaktır.Çoğu fabrikanın inşaatları bitmiş iş üretim aşamasına geçmek üzeredir.Projeleri devam edenler ise ayrı bir müjde konusu.
Genç işsiz sayısıyla neredeyse rekor kırma aşamasına gelen bu şehir çok kısa sürede büyük bir iş merkezi sanayi devi olmak üzeredir.İşsizlik sorun olmaktan çok yakında çıkacaktır.Az.sabır.
Sayın başkan Mesut Eray bey disiplinli planlı programlı ve istikrarlı çalışma düzeniyle ”OSB”nin en büyük kazancı ve güvencesidir.
Balıkesirlinin desteği her zaman yanındadır Sayın Başkan.
Bir sonraki yazımda ara eleman nitelikli eleman ve teknik eleman konularına yönelik Endüstri Meslek Liseleri gerçeğini yansıtacağım.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1