EGE GÜNDEM GAZETESİ

“SORUNLAR HALI ALTINA SÜPÜRMEKLE ÇÖZÜLMÜYOR”

“SORUNLAR HALI ALTINA SÜPÜRMEKLE ÇÖZÜLMÜYOR”
11 views
18 Temmuz 2018 - 13:02

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın benzine gelen zamdan sonra yeni zamların yolda olduğunu söyledi. Akın, “Neacıdır ki, 24 Haziran öncesisöylediğimiz ne varsa ortaya dökülüyor.Zam furyası yolda” dedi.
Gece saatlerinden itibaren benzinin litre başına gelen 12 kuruş zammın pompa fiyatlarınaÖTV’den karşılandığı için yansıtılmadığını hatırlatan CHP’li Akın, şunları söyledi:
“Bütçeden gelir kaybı ve cari açıkta artış pahasına ÖTV’den karşılanan Hazine’den çıkıyor. Yani yine halkın cebinden. Daha dün sabah açıklanan bütçe açığı ilk 6 ayda 41 milyar. En büyük pay Enerjiden. İthal enerji memleketi borçlandırıyor. Enerji Bakanlığını 51 milyar dolarlık borçla bırakan Damat Bakan Hazine’nin başında ve zamları önlemek için tamamen ÖTV’yle karşılama tercihi sürdürmeye devam ederse bütçeye bu yıl öngörülen açığın yarısından fazla ilave bir açık daha eklenecek. Halı altında süpürmekle sorunlar çözülmüyor. Bu zamlar ya da düşürülen ÖTV, önünde sonunda vatandaştan geri alınacak. Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete!”
ÖTV KAYBI 500 MİLYON LİRA
Akın, 24 Haziran seçimi öncesinde akaryakıt fiyatlarında yaşanan olağanüstü artışın frenlenmesi için AKP hükümetinin benzin, motorin ve LPG üzerindeki ÖTV sabitlediğini,dolar ve petrol fiyatlarındaki artışların yol açacağı zammıÖTV indirimi yaparak sorunu çıkmaza sürüklediklerini ifade etti. Akın, “Haziran ayında akaryakıt ÖTV geliri mayıs ayına göre 631 milyon lira, geçen yılın aynı ayına göre 465 milyon lira azalarak 1 milyar 447 milyon liraya geriledi. Veriler, ÖTV desteğinin sadece Haziran ayında 500-600 milyon lira aralığında vergi kaybına yol açtı” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1