EGE GÜNDEM GAZETESİ

BAŞKAN UYSAL: “15 TEMMUZ YENİ TÜRKİYE’NİN DOĞUŞ DESTANIDIR”

BAŞKAN UYSAL: “15 TEMMUZ YENİ TÜRKİYE’NİN DOĞUŞ DESTANIDIR”
10 views
17 Temmuz 2018 - 12:20

15 Temmuz 2016’da ülkeye en karanlık gecelerinden birini yaşatan hain darbe girişiminin yıl dönümü, tüm yurtta olduğu gibi Burhaniye’de de bir dizi etkinlikle anıldı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinliklerinde yüzlerce Burhaniyeli bir araya gelerek, birlik ve beraberlik mesajı verdi. Başkan Uysal yaptığı konuşmada, “15 Temmuz, yeni Türkiye’nin doğuşunun destanıdır. Dost-düşman tüm dünya, Türk milletinin vatanına, bayrağına ve demokrasisine nasıl sahip çıktığını, bu kutsal değerler için canını nasıl hiçe saydığını görmüştür” dedi.
YÜZLERCE BURHANİYELİ BİR ARAYA GELDİ
Burhaniye Kaymakamlığı tarafından, Burhaniye Belediyesi desteğiyle organize edilen etkinlikler, saat 20.30’da konvoy ve kortej yürüyüşüyle başladı. Eski kütüphane önünden Cumhuriyet Meydanı’na Balıkesir Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde gerçekleşen konvoya, kamu kurum ve kuruluşlarına ait araçların yanı sıra vatandaşlar da arabalarıyla katıldı. Yüzlerce Burhaniyeli ellerinde Türk bayraklarıyla korteje yoğun katılım gösterdi.
Meydandaki etkinlikler, Burhaniye müftüsü Hacı Öz ve beraberindeki hocalar eşliğinde gerçekleştirilen Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Gecede, başta Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner ve Belediye Başkanı Necdet Uysal olmak üzere tüm protokol üyeleri hazır bulundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kaymakam Öner ve Başkan Uysal, günün anlam ve önemine dair birer konuşma yaptı. Etkinlikler, ilçe genelinde Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından düzenlenen masa tenisi turnuvasında dereceye giren öğrencilere ödül verilmesiyle devam etti. Gençlere ödüllerini; Kaymakam Öner, Garnizon Komutanı Mümin Ertuğran ve Başkan Uysal birlikte verdi. Anma etkinlikleri, Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi’nin gösterilerinin ardından gerçekleşen Ziya Uğur konseriyle son buldu.
00.13’TE SELALAR OKUNDU
Saatler tam 00.13’ü gösterdiğinde,okunan selalarlabirlikte 15 Temmuz gecesi bir kez daha hatırlandı. Meydanda toplanan yüzlerce kişi şehitlerin ruhuna bir kez daha dua yolladı.
KUVA-YI MİLLİYECİ BURHANİYE
Yaptığı konuşmada, 15 Temmuz 2016’nın tüm dünyaya millet olma dersini bir kez daha verdiğimiz demokrasi zaferi ve milli birlik günü olduğunu vurgulayan Kaymakam Öner, o hain geceyi, Türk milletinin demokrasiyle yaşama özgürlüğüne, Türkiye’nin içte ve dışta bağımsızlığına, ülkenin huzur ve refahına göz diken hain çetelerin yapmaya çalıştığı kalkışmayı sokaklara dökülen milletin bastırdığı bir destan olarak niteledi. Milletin el ele vererek; iradesine, ülkesine ve bayrağına sahip çıktığını ifade eden Öner, “90 yıl önce vatanının işgali söz konusu olduğunda bu bölgenin vatanseverleri nasıl Kuva-yıMilliyeci olup düşmanlara karşı koymuşsa, Anadolu’nun kurtuluş mücadelesinin kıvılcımlarını ilk çakan yer olmuşsa, milletin değerlerine, seçtiklerine, tercihlerine, ülkenin menfaatine, birliğine ve bütünlüğüne saldırı olduğunda da Kuva-yıMilliyeci Burhaniyelilerin aynı şuur ve sevgiyle vatanının değerlerini nasıl koruduğuna, demokrasiye ve ulusal iradeye nasıl sahip çıktığına şahit olduk. 15 Temmuz Türk milleti için aydınlık bir gündür. Demokrasiye, vatana ve bayrağa sahip çıkılan gündür” dedi.
15 TEMMUZ RUHU HER ZAMAN BİZİMLE OLSUN
Konuşmasında, 15 Temmuz gecesinde sokaklarda Sünni-Alevi, Türk-Kürt, Çerkez-Roman, sağcı-solcu, zengin-fakir, iktidar-muhalefet olmadığını vurgulayan Başkan Uysal, “15 Temmuz’da tıpkı Çanakkale’de, İstiklal Harbimizde olduğu gibi tüm fertleriyle tek yürek, tek bilek olmuş, iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen büyük Türkiye vardı, Türk milleti vardı. Türk milleti olarak 15 Temmuz’da tüm dünyaya demokrasi dersi verdik” dedi.
15 Temmuz’da ülke olarak karanlık bir geceden aydınlık bir sabaha uyandığımızı ve o karanlık gecenin olumsuzluklarından çok ülkemize, demokrasimize, birlik ve beraberliğimize kattıkları ile anmak gerektiğini vurgulayan Uysal, “Türkiye olarak, bir daha asla yaşanmasını istemediğimiz bu menfur olaydan, birlik ve beraberliğini sağlamış, teröre, darbecilere, hainlere karşı tek vücut olmuş bir şekilde çıktık. Her zaman birlik içinde olmamız gerektiğini vurgulamak istiyorum. 15 Temmuz ruhunun her zaman bizimle olmasını temenni ediyorum” diyerek konuşmasına son verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1