EGE GÜNDEM GAZETESİ

SINDIRGI’DA 15 TEMMUZ’A FARKLI BİR İZ

SINDIRGI’DA 15 TEMMUZ’A FARKLI BİR İZ
10 views
16 Temmuz 2018 - 12:36

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde 15 Temmuz hain darbe girişiminin acımasızlığını gözler önüne seren tank ve otomobil kullanılarak yapılan anıt resmi törenle açıldı. Tank açılışı öncesinde Sındırgı Belediyesi hizmet binasını sergi salonunda 15 Temmuz resim sergisi açılırken, Şerif Paşa camiinde ise şehitler için Mevlid-i Şerif okundu.
Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen program sonrasında, Kara kuvvetlerinden temin edilen tank ve otomobil kullanılarak oluşturulan 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler anıt Cuma namazı sonrasında dualar eşliğinde açıldı. Anıtta 15 Temmuz’u simgeleyen 15 adet bayrak direği ve Türk bayra, 22 metrelik direk üzerinde de dev Türk bayrağı bulunuyor. Anıt yanında bulunan 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı ise adeta resim sergisi havasına büründü. Parkın duvarlarında 15 Temmuz ve Demokrasi nöbetlerini anımsatan fotoğraflar yer alırken, şehit sayısı kadar saksının yer aldığı çiçek koridoru yer alıyor.
Açılış töreni öncesinde Yağcıbedir mehter takımı gösterisi gerçekleşti. Saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başlayan program protokol konuşmaları ile devam etti.
Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “ Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile sokaklara dökülen ve hain darbe girişiminin püskürtüldüğü, bu milletin ölmek var dönmek yok dediği o tarihi anı, hainlere verilen dersi unutmamak ve unutturmamak amacıyla yaptığımız icra ettiğimiz bir anıtın, bir farkındalığın, bir unutmamanın, adını koymak üzere toplandığımız bir gündeyiz. 15 Temmuz Demokrasi destanının 3. Yılında bu muhteşem anıtı ilçemize kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Bir heykel yerine yapma figürler yerine farklı bir fikir ve gerçek tank ve otomobilin kullanıldığı bu anıt hainlerin acımasızlığını gözler önüne seriyor. Bizler de bu karanlık geceyi ve karanlık geceyi aydınlığa çeviren şehitlerimizi ve gazilerimizi unutmamak ve unutturmamak adına bu anıtı yaptık. Kara kuvvetleri komutanlığımıza, emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum. 15 Temmuz bir milletin küllerinden yeniden dirilişidir. Bizler bu topraklar için nice şehitler verdik. Her ne şekilde olursa olsun vatanımız uğruna, bayrağımız uğruna can vermeye hazırız. Şehit ailelerimiz burada, hatta Ankara Gölbaşı’ndaki polis özel harekat merkezine düzenlenen hain darbe saldırısında Şehit olan 15 Temmuz şehitlerimizden Turgut Solak kardeşimizin ailesi de burada. Biz biriz beraberiz, hiçbir güç bizi yıkmaya, bölmeye ayrıştırmaya yetmez.” Dedi.
Ankara Gölbaşı’ndaki polis özel harekat merkezine düzenlenen hain darbe saldırısında Şehit olan Turgut Solak’ın babası Hayati Solak “ Böyle güzel bir anıt yaptığı için Ekrem Başkanıma çok teşekkür ediyorum. Benim bir oğlumu Şehit ettiler Turgut’umu dört tane beş tane torunum var Şehit olmak için ben de dahil. Vatan hainlerine seslenmek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti polisine bomba atan, masum sivillere mermi yağdıran, Türkiye Cumhuriyeti meclisine bomba atan vatan hainleri analarına sorsun biz Müslüman kanı taşıyor muyuz diye, çünkü Müslüman olan bu hainliği yapamaz. Bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan devletimizden ve siz değerli dostlarımızdan Allah razı olsun. Bu vatan için her daim ölmeye hazırız, Rabbim o acıları bir daha yaşatmasın. “ sözleri ile düşüncelerini dile getirdi.
İlçe Kaymakamı Samet Öztürk ise “ 15 Temmuz kara bir gece. Sizler Sındırgı’da milletimiz Türkiye’nin her bir karışında darbecilere karşı mücadele etti. Bu karanlık gece aynı zamanda milletimizin dik duruşu ve kendilerini tanklara, silahlara siper etmesi ile demokrasi zaferi oldu. Şehitlerimize rahmet diliyor, gazilerimize saygılar sunuyorum. Allah bir daha o günleri yaşatmasın. “ dedi.

Konuşmalar sonrasında açılış kurdelesi çocuklar, şehit aileleri ve protokol tarafından kesildi. Programa İlçe Kaymakamı Samet Öztürk, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Atla, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, Şehit aileleri, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Türkiye’de bir ilki temsil eden, hain darbe girişiminin acımasızlığını gözler önüne seren, Şehitlerin isimlerinin de yer adlığı tanklı anıt vatandaşlardan tam not aldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1