EGE GÜNDEM GAZETESİ

Engelli rekortmen Esmeray 15 Temmuz şehitleri için 15 metre derinlikte pankart açtı

Engelli rekortmen Esmeray 15 Temmuz şehitleri için 15 metre derinlikte pankart açtı
17 views
16 Temmuz 2018 - 12:13

 

Dünya Engelli Dalış Rekortmeni Cem Esmeray, 15 Temmuz şehitleri anısına Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde sembolik olarak 15 metre derinliğe tüpsüz dalış gerçekleştirdi.

35 yaşındaki bedensel engelli dünya rekortmeni Cem Esmeray, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde 250 şehit anısına gerçekleştirdiği dalışa, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’de sponsor oldu.
Ayvalık’ın Badavut mevkii Karakol Dağı eteklerindeki kayalık bölgenin açıklarında gerçekleşen anı dalışında, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesindeki Ayvalık İtfaiye Grup Amirliği’ne bağlı 3 dalgıcın da yardımıyla Engelli dalgıç Esmeray, ’15 Temmuz’u unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız’ yazılı bir pankart açtı.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın da katkılarıyla bedensel engelli dünya rekortmeni Esmeray, bu dalışı darbe girişimi sırasında şehit olanlar anısına gerçekleştirdiğini ifade ederek, 15 Temmuz şehit ailelerinin acısını paylaştığını belirtti.
Esmeray yaptığı açıklamada, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İtfaiye Daire Başkanlığı ile Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekiplerinin destekleriyle gerçekleştirdiğim bu dalışta, yaklaşık 15 metreye dalarak ’15 Temmuz’u unutmayacağımızı’ ifade etmeye çalıştık. Vatanı ve milleti için kanlarını ve canlarını esirgemeyen 15 Temmuz olaylarında şehit olan 250 vatandaşımızın ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Vatanımızın ve milletimizin bir daha başına böylesi olayların gelmemesini diliyorum” dedi.
Önümüzdeki aylarda Türkiye Cumhuriyeti 1. Başkanlık rekor denemesi adını verdiği dalışta ise 41 metreye inmek için hazırlıklarını da sürdürdüğünü söyleyen Esmeray, bu konuda Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan da destek isteyeceğini söyledi. Esmeray, 15 Temmuz dalışı için kendisine destek olan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Zekai Kafaoğlu ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Gürbüz’e teşekkür etmeyi ihmal etmedi.
Engelli rekortmen Cem Esmeray’a destek veren Ayvalık İtfaiye Grup Amirliği dalgıçlarından Sedat Erol da, “Böylesi anlamlı bir günde, geleceğin tekrar tekrar kurtarıldığı bir günde, demokrasimizin ve cumhuriyetimizin hainlere karşı zafer kazandığı bir günde bu özel günü anmak için suya dalmak benim çok özel bir duygu. Allah bir daha bu ülkeye bir Kurtuluşa Savaşı ve 15 Temmuz Darbe Girişimi gibi olaylar nasip etmesin.” diye konuştu.
Dalış yapan ekibin kıyıya yanaşmasıyla birlikte ekibe alkışlarla destek veren vatandaşlardan Cihat Porsuk ise; “15 Temmuz ülkemiz için kara bir gündü. O gece Türk Milleti olarak demokrasimize sahip çıktık. Daha önceleri de benzeri oyunlar ülkemiz üzerinde oynanmıştı. Aynı karanlık güçler 15 Temmuz’da da aynısını yapmaya kalkıştılar ama başaramadılar. Bu saatten sonra da başaramazlar. Artık devletimiz eskisi gibi değil. Çok güçlendi. Herkes de bilinçlendi. Bundan sonra demokrasiye de, Cumhurbaşkanımıza da sahip çıkacağız. Bugün de Badavut kumsalında otururken balıkadamların 15 Temmuz ile ilgili açtıkları o pankart bizi çok duygulandırdı. Bende profesyonel dalgıcım. Keşke bizde böylesi bir etkinliğe katılabilseydik.”diye konuştu. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1