EGE GÜNDEM GAZETESİ

BAŞKAN UYSAL 100 YILLIK HUSUMETİ ÇÖZDÜ

BAŞKAN UYSAL 100 YILLIK HUSUMETİ ÇÖZDÜ
16 views
16 Temmuz 2018 - 12:32

100 yılı aşkın süredir Bergama Çamavlu ve Burhaniye Korucaoluk köyleri arasında yaşanan mera sınır ihtilafı, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın girişimleriyle çözüme ulaştı. Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle tüzel kişiliği son bulan Çamavlu Köy Muhtarlığı’nın halefi Bergama Belediye Başkanlığı ile KorucaolukMuhtarlığı’nın halefi Burhaniye Belediye Başkanlığı arasında protokol imzalandı.
Başkan Necdet Uysal’ın iki komşu ilçe arasında uzun yıllardır husumete sebep olan meranın filli kullanımıyla ilgili girişimleri meyvesini verdi. BaşkanUysal ile Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç arasında imzalanan protokol uyarınca, söz konusu meranın fiili kullanımıyla ilgili düzenlemeler konusunda mutabakata varıldı ve sınırlar belirlendi. Söz konusu alanın, BergamaÇamavluMahallesi ve Burhaniye KorucaolukMahallesi halkı arasında paylaşımına karar verildi. Protokolde çizilen sınırlar çerçevesinde, Çamavlu halkı tarafından Küçük Toklu, Korucaolukhalkının ise Düvelek olarak bildiği noktadan Karataş mevkii ve Kazıkbatmaztepesine çizilen hat ile İzmir il sınırı arasında kalan alan,Korucaoluk halkının kullanımına bırakıldı. Parselin kalan kısmınınÇamavlu halkının ve ihtiyaç durumunda Çamavlu Mahallesi’ne komşu Bergama Belediyesi mahallelerinin kullanımında olmasına karar verildi. Krokide belirtilen kırmızı renkli hatta tel örgü çekilmesi ve iki tarafın da belirtilen sınırı aşmaması konularında mutabık kalındı.
SULH YATIRIM OLARAK GERİ DÖNECEK
Protokol aşamasında, söz konusu alana rüzgar enerji sistemi yatırımı yapacak olan ALİBEYRES Rüzgar Enerji Üretim A.Ş. yetkilisi Mehmet Hazır da yer aldı. Hazır, mahalleler arasındaki uzun soluklu husumetin çözüme kavuşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, emekleri için Başkan Uysal’a teşekkürlerini iletti.
Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ile el sıkışmış olmanın 100 yılı aşkın zamandır süren husumetin son bulması açısından önemine değinen Başkan Uysal, mahkemelere kadar taşınan bu konunun karşılıklı anlayış ile çözülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tarafların söz konusu taşınmazın mülkiyet ve kullanım hakkına ilişkin olarak açtığı ve halen görülmekte olan dosyadaki iddia ve haklarından karşılıklı olarak feragat ettiklerini anlatan Uysal, “Bir süredir yürüttüğümüz çalışmalar ve uğraşlar sonuç verdi. Husumetin sonlanması ve çözüme bağlanması iki taraf için de büyük kazanım sağlayacaktır. ALİBEYRES Rüzgar Enerji Üretim A.Ş.,en kısa sürede bu alanda çalışmalarına başlayacak. İki ilçe içinde hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1