EGE GÜNDEM GAZETESİ

ENSAR AYTEKİN: “15 TEMMUZ GİRİŞİMİ DEMOKRASİYE VURULMUŞ HANÇERDİR “

ENSAR AYTEKİN: “15 TEMMUZ GİRİŞİMİ DEMOKRASİYE VURULMUŞ HANÇERDİR “
11 views
14 Temmuz 2018 - 18:59

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamasında o gece yaşananlara ve 20 Temmuz’dan itibaren değişen düzene dikkat çeken Aytekin’in açıklaması şöyle:
15 Temmuz hain darbe girişimi, devlet içerisine bir şekilde sızmış, sızmasına göz yumulmuş alçak terör örgütünün organize bir şekilde devlet yönetimine ve en önemlisi halka karşı harekete geçtiği bir gündür. Ülke düşmanlarının dahi yapmaya cesaret edemediği Meclisi bombalama eylemi, demokrasiye ve halkın iradesine yönelik en küstah eylemlerden biri olarak tarihe geçmiştir. 15 Temmuz, yalnızca iktidarı değil genel olarak halk iradesini hedef almıştır. Köprüler bombalanmış, asker ve polis karşı karşıya gelmiştir.
15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybeden demokrasi kahramanlarını saygıyla anıyor, kalkışmayı gerçekleştirenleri bir kez daha lanetliyorum.
15 Temmuz kadar üzerine düşünülmesi gereken bir husus daha 20 Temmuz günü ilan edilen OHAL’inülkeye yarattığı etkidir. 15 Temmuz girişimi demokrasiye vurulmuş bir hançerdir. Ancak 20 Temmuz’dan itibaren Türkiye’de ağır bir sorumsuzluk, hukuksuzluk ve keyfiyet hali egemen olmuştur. 20 Temmuz’da başlayan KHK düzeni ile ülke yeni bir döneme girmiş, keyfi hukuk işlemleri ve liyakatsizlik ön plana çıkmıştır. Devlet kuralları ve hukuk yerine, yöneticilere biat eden görevlileriyle birlikte ülkede pamuk ipliğine bağlı olan demokrasi ciddi hasar görmüştür. Bu süreçte, OHAL keyfiyeti yanlış kararlara da sebep olmuştur.Düzenlemelerle ihlallerin giderilmesi beklenen bu keyfiyet, 9 Temmuz’dan itibaren de monokrasiye geçilmesiyle yeni bir hal almıştır. İçinde bulunduğumuz dönemin adı Monokrasi’dir. Monokrasiden bu ülke halkına hayır gelmeyeceği de açıktır.
KHK’larda geldiğimiz son nokta ölmüş bir mühendisin Mersin’de bağlı bulunduğu kurumdan ihraç edilmesi olmuştur. Bu ve benzeri ciddiyetsiz tutumlar yüzünden, çok sayıda haksız ihraç yaşanmış, hiçbir şekilde terör örgütleriyle iltisaklı olmayan kişiler bağlı oldukları kurumlardan ihraç edilmiştir. Bu durumun yarattığı mağduriyetleri iktidar göz ardı etmemeli ve en kısa sürede gereken iade süreci hızla başlatılmalıdır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1