EGE GÜNDEM GAZETESİ

“ Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir”

“ Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir”
10 views
14 Temmuz 2018 - 19:00

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin bir basın açıklaması yaptı.
Basın açıklamasında Şahin, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak yeni yönetim sisteminde Milli Sarayların mal varlığının ve yönetiminin TBMM’den alınarak Cumhurbaşkanlığına bağlanmasını doğru bulmuyoruz.
Milli Egemenlik, Cumhuriyetin ilanıyla Padişah’tan alınarak milletin kendi temsilcisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisine devredilmiştir.
Milli Sarayların TBMM yönetiminde olması; Sarayların sahibi olan padişahın milletin üzerindeki egemenlik yetkilerini TBMM’ye devretmesinin en önemli ve anlamlı göstergesidir.
TBMM çatısı altında yazan “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünün en somut ve sembolik göstergesi, Milli Sarayların mal varlığının ve yönetiminin TBMM’de olmasıdır.
Yeni yönetim sisteminde kararnameyle milli sarayların yönetiminin TBMM’den alınması, Milli Egemenliğin TBMM’den alınarak tekrar padişaha benzer bir kişiye mi devrediliyor sorusunu akla getirmektedir.
Bugün her ne kadar hükümet yönetim sistemimiz değişmiş olsa da, Anayasamız ve Cumhuriyetimiz değişmemiştir.
Anayasamız halen yürürlüktedir ve 6. maddesi “ Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” demektedir.
O nedenle CHP olarak Milli Saraylarımızın yönetiminin tekrar Milletimizin emrine yani TBMM’ye verilmesini istiyoruz” dedi.
Dr. Fikret ŞAHİN
CHP Balıkesir Milletvekili

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1