EGE GÜNDEM GAZETESİ

5. AİMA Ayvalık Müzik Festivali 27-30 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek

5. AİMA Ayvalık Müzik Festivali 27-30 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek
10 views
12 Temmuz 2018 - 11:24

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; 20 yıl önce kurulan Uluslar arası Müzik Akademisi (AİMA) 20. Kuruluş yıl dönümünü yine müzik şöleni ile kutlayacağı bildirildi.

2013 yılında başlayan ve her yıl klasik müzikseverler tarafından büyük ilgi gören Ayvalık Müzik Festivali’nin 5. si bu yıl 27 -30 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşeceği öğrenildi.
Festivalin açılış ve kapanış konserlerini Şef Alexander Rudin yönetiminde AİMA Festival Orkestrası tarafından yapılacağı belirtilirken, festivalin diğer günlerinde ise Soprano: Cana Özgür, Alto: Cansın Hazan Bayrak, Tenor: Recep Gül, Bariton: Fehmi Cesur Özdemir ve Bas: Ali Göktürk isimlerinden oluşan İstanbul Boğaziçi A Capella Korosu ile kemanlarda; Tayfun Bozok, Derya Bozol, Viyola: Evren Bilgenoğlu, Viyolonsel: Erkan Özbek isimlerinden oluşan Ankara Bozok Yaylı dörtlüsü ile renkleneceği kaydedildi.
Ayvalık’ta ilçe merkezinde bulunan Kültür Bakanlığı’na ait Taksiyarhis Anıt Müzesi’nde gerçekleşecek olan festivale; Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanı sıra Ayvalık Belediyesi, Sabancı Vakfı, Gürçay Ailesi, Alianz, Rengin Suar, İnci Vural, Mehmet Vural, Fatma Betül Kürşat, A&B, Ayşegül Er, Mehmet Ural ve Murat Reis Otel’in destek verdiği de gelen bilgiler arasında…
Bu yıl 5. düzenlenen festival ile ilgili açıklamalarda bulunan AİMA Başkanı Prof. Filiz Ali, “Bu yıl yapacağımız tüm etkinlikler 20. Kuruluş yıldönümümüzün birer parçası olacaktır. 20. Kuruluş yıldönümümüzle ilgili olarak bir de belgesel hazırlıyoruz. Bu belgeseli de Ekim ayı içerisinde Ayvalık halkıyla paylaşacağız. Bu duygularla 27-30 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz festivalimize tüm klasik müzik severleri bekliyoruz.” diye konuştu.

Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA)
Prof. Filiz Ali tarafından 1998 yılında kurulan AIMA, genç müzisyenlerin ufkunu genişleterek, müzik eğitimini teşvik etmek amacını taşıyor. Ağırlıkla yaylı çalgılara odaklanan ustalık kursları (masterclass), her yıl yaz ve sonbahar dönemlerinde Ayvalık’ta düzenleniyor. AIMA 20 yıldan bu yana; Ayla Erduran, Suna Kan, Lukas David, Peter Bruns, Valeri Oistrakh, İdil Biret, Andrej Bielow, Marco Misciagna, Christoph Henkel ve Alexander Rudin gibi dünyaca ünlü sanatçıları katılımcılarla buluşturuyor. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler, usta sanatçılardan 10 gün boyunca ders alıyor. Akademi, AIMA Müzik Festivali, AIMA Müzik Sohbetleri, AIMA Kış ve Bahar Konserleri’yle müzisyenler ve müzikseverler için Ege Bölgesi’nin önde gelen kültür kurumlarından biri olarak faaliyet gösteriyor. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1