EGE GÜNDEM GAZETESİ

Türkiye’de Bir İlk Darbenin Temsili Tanklı Anıt Sındırgı’ya Yapılıyor

Türkiye’de Bir İlk Darbenin Temsili Tanklı Anıt Sındırgı’ya Yapılıyor
47 views
11 Temmuz 2018 - 13:22

Balıkesir’in Sındırgı ilçesindeKara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan alınan tank yapımı tamamlanan 15 Temmuz Demokrasi Parkı’nın anıt kısmına yerleştirildi. Kara Kuvvetlerine ait birçok operasyonda kullanılan ve emekliye ayrılan tank ve altında ezilen araç ilçe girişine yerleştirildi. 15 Temmuz hain darbe girişiminin, gelecek nesillere daha iyi anlatılabilmesi ve unutulmaması için; vatandaşların önlerine yatarak durduğu ve darbe gecesinin simgesi haline gelen tank 15 Temmuz anısına anıt haline getirildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığından hibe olarak sergilenmek amaçlı getirilen tank çevre düzenlemeleri ile birlikte anıt haline getiriliyor.
Daha önce yapımı tamamlanan 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı adı verilen sosyal yaşam alanı 15 Temmuz darbe gecesinin ve demokrasi nöbetlerinin izlerini taşıyor. Çocuk oyun gruplarının yer aldığı kısma yapılan çiçek ağacı ile 252 şehit anısına saksılara çiçekler dikilmiş, 2000’e yakın gazi anısına da farklı tür peyzaj çalışmaları yer alıyor. Ayrıca 15 Temmuz gecesini ve demokrasi nöbetlerini anlatan fotoğraflar da parkın duvarlarını süslüyor.
Parkın anıt kısmında ise Kuva-yi Milliye kahramanlarında İbrahim Ethem Akıncı ve Makbule Efe’nin yanında ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yer aldığı anıt heykel, darbe gecesinin simgesi haline gelen Tank ve altında ezilen araba yer alıyor. Türkiye’de bir ilki teşkil eden ve gerçek tank ve araçların kullanıldığı anıt peyzaj çalışmalarının tamamlanması ile birlikte 13 Temmuz’da saat 14.30 ‘da açılması planlanıyor. Sındırgı’ lı vatandaşlar 15 Temmuz saygı nöbetini de bu parkta tutacak.
Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Belediye Başkanı Yardımcısı Halil Aldemir ve Belediye Meclis Üyeleri ve vatandaşlar ile birlikte hain darbe girişimin simgesi haline gelen tank 15 Temmuz Demokrasi Parkı’nda yerini aldı.
Farklı uygulamalara imza atan ve 15 Temmuz’u unutturmamak adına projeler üreten Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “Aklımıza bir fikir geldi. İlginç bir fikir olduğunu düşündüğümüz. Bir tankı ve altına aldığı bir arabayı abidevi bir şekilde bir heykel anlayışında yerleştirmek istedik. Ve 15 Temmuz Parkı’na böyle bir tankı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’mızdan talep ettik. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’mız ile 6 aydır yapılan yazışmalar netice buldu. Konya’da bu tankı bulduk ve kademe birimimiz, belediye personelimiz tarafından Sındırgı’ya getirildi ve 15 Temmuz Parkı’na yerleştiriyoruz. Tank için de her hangi bir ücret ödemedik. Yine fitne tayfası farklı yönlerde çalışıyor. Vatandaşların akıllarını karıştırmak bizleri birbirimize düşürmek için çalışıyorlar. Bizler bunlara kula asmıyoruz. 15 Temmuzları bir daha yaşamamak adına birliğimize, kardeşliğimize leke sürdürmeyeceğiz. Hiçbir zamanda 15 Temmuz’u milletimizin yazdığı demokrasi zaferini unutturmayacağız. Genç nesiller o anı yıllar geçtikten sonra bile unutmaması ve bir daha böyle kandırılmamak adına böyle bir olayı sergiliyoruz. Tank şuanda burada tamamen 15 Temmuz günü açılışını yapacağız, 15 Temmuz’da bir daha 15 Temmuzlar yaşanmasın şuurumuza bilincimize yerleştirmeye çalışıyoruz.15 Temmuz hain darbe girişimini ve milletimizin sokaklara çıkıp tankların önüne yatarak kazandıkları demokrasi zaferini unutturmamak adına oluşturduğumuz 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Parkı ve Anıtı açılışına tüm halkımızı bekliyoruz. 13 Temmuz da Cuma namazına müteakip dualar eşliğinde açılışımızı gerçekleştirecek şehitlerimizi rahmetle yad edeceğiz. Rabbim bu ülkenin başına bir daha böle düşmanlar musallat etmesin. “ dedi.
Vatandaşlar ise tankı gördüklerinde şaşkınlığını gizleyemedi. Fotoğraf çekmeyi de ikmal etmiyorlar.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1