EGE GÜNDEM GAZETESİ

Tren kazası…

Tren kazası…
SAFFET NAYIR
SAFFET NAYIR( saffet.nayir@gmail.com )
27 views
11 Temmuz 2018 - 13:25

Yazıma, büyük bir ihmal sonucu meydana gelen ve 24 vatandaşımızın feci şekilde ölmesi ve onlarca da yaralanmayla sonuçlanan tren kazası ile ilgili Ölenlerimize Allah’tan rahmet yaralılarımıza acil şifa yakınlarına da sabırlar dileyerek başlamak istiyorum.
Ülkemizde son yıllarda yeni bir moda oluştu,İnsan hatasından kaynaklandığı neredeyse % 99 olan ölümlü kazaların hemen Takdiri ilahiye bağlanması ve zaten olayın neredeyse olacağı varmışa getirilmesidir.Yani İcranın hiç sorumluluğu yok,Yöneticin hiç sorumluluğu yok bütün suç doğal afette yada fıtratta…
Bu nasıl bir bakış açısı? O zaman aynı mantığı devam ettirirsek yollarda ki trafik kazalarında da sürücülerin hiç suçu yok! Allah’tan geldi deyip geçmemiz mi gerekiyor.Yani adam 90 km yolda 180 km hızla gidecek kazaya sebep olacak ama sen Allah’tan geldi diyeceksin..
Dünyanın hiç ülkesinde böyle bir bakış açısı böyle bir sorumsuzluk örneği yoktur.O zaman kanunlara kurallara da gerek yok Nasılsa her şey Allah’tan…
Dönelim tekrar feci tren kazasına.Demir yolu denetimi yok Mühendislik hatası yok,yönetici hatası yok..Ne var ? Aşırı yağmur tek suçlu
İyide bu ülkede Dünya var olduğundan beri yağmur yağıyor senin mühendisin ,müteahitin bunu öngöremiyor mu? Senin sorumlu kişilerin gidip gerekli kontrolü yapmıyor mu?
Olay şudur.Bazı kişiler durumdan vazife çıkarıp olayı ört bas ettiği sürece bu işler asla düzelmez.Elin Japon’u köprü halatı koptu diye bu işte benimde sorumluluğum var diyerek intihar eder,bizde ise olayı fıtrata,doğal afete bağlanır.Neden mi? nedeni şu.
Bu işleri devletten alan mütahhitler zaten bir şekilde torpilli kişiler dolaysıyla tek dertleri daha çok kazanmak biliyorlar ki herhangi bir kusur olursa birileri onları aklayacak ve olay manevi güçlere bağlanacak,İçlerin de sorumlu kişiler vardır mutlaka ama onlarda işten atılma korkusu ile zaten suça gönüllü ortak olmaktadır.
Ne oldu Soma’daki kömür faciası? Kaç kişi ceza aldı? Koca bir hiç.! İşte bu ülkede bu işler böyle sürdüğü sürece biz daha çok acılar yaşarız.
Dün facebook hesabımda konu ile yaptığım paylaşımda gördüm ki Koskoca aklı başında mevki hatta kariyer sahibi insanlar bile olayı maneviyatla kapatmaya çalışıyorlar..Neymiş böyle kazalar Dünyanın her yerinde oluyormuş.Sorumlu aşırı yağış yani yağmurmuş Yağmuru da Allah yağdırdığına göre yapacak bir şey yokmuş.! Evette dünyanın hiç bir yerinde altından dere geçen bir demir yolunun üstüne ray döşenmez,döşenirse de toprak dolgu ile değil güçlü beton ile döşenir.
Bu arada nedense ve çok ilginçtir bu ülkede yüz yıldır var olan demir yollarında hiç sorun çıkmazken ne zaman yeni bir demir yolu döşenmiş yada bakımı yapılmışsa kazalar bu yollarda olmaktadır.
Kazasız belasız günler.
SAFFET NAYİR.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1