EGE GÜNDEM GAZETESİ

Avşa, Kafaoğlu sayesinde ‘deniz suyu’ içiyor!

Avşa, Kafaoğlu sayesinde ‘deniz suyu’ içiyor!
462 views
09 Temmuz 2018 - 12:23

2010 yılında İller Bankası’nın yüzde 75 katkısı dönemin Avşa Belediyesi’nin yüzde 25 katkısı ile yapılan Deniz Suyundan İçme Suyu Arıtma Tesisi o tarihte gündeme oturmuştu. Tesisin 5 yılda bir bakımı yapılması gerekirken, Balıkesir’in Büyükşehir olmasıyla birlikte su arıtma tesisi Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi.
2018 yılına kadar Edip Uğur döneminde bakımı yapılmayan içme suyu tesisi geçen yıl Avşa’da su sorunu yaşanmasına neden oldu. Gündüz saat 11.00’den 16’ya kadar su kesintileri yaşandı.
Göreve geldiği gün kış ayından başlayarak tesise el atan Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve ekibi BASKİ Genel Müdürü Talat Özen, tesisin bakım ihalesini yaparak adadaki su sorunun yaz gelmeden çözdü. Tesisin bakım çalışmaları ise devam ediyor.
2010 yılında tesis ilk deniz suyundan içme suyu üretmeye başladığında 4 bin ton üretim yaparken, bakımsızlıktan dolayı geçen yıl 2 bin tona düştü. Şuanda tesis yeniden 4 bin tona ulaşmış durumda. Kapasitesi daha da arttırma çalışmaları sürüyor.
Avşa halkı ve gelen turistler geçen yıl su sorunu yaşadıklarını bu yıl ise Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu sayesinde bu sorunu yaşamadıklarını söylediler. Başkan Kafaoğlu, Balıkesir’in her yerinde olduğu buradaki soruna da el atarak çözmesinden dolayı ise teşekkür ettiler. Özel Haber-Fotoğraf: Tayyar TOPRAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1