EGE GÜNDEM GAZETESİ

ZEYTİNCİLERE ÖNEMLİ UYARI

ZEYTİNCİLERE ÖNEMLİ UYARI
14 views
07 Temmuz 2018 - 19:40

Edremit Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Diker; zeytin ve zeytin yağı üreticilerine seslendi. Başkan Diker yaptığı basın açıklamasında zeytin sineğine dikkat edilmesi, aksi taktirde mahsulün zarar görebileceğini, ilk ilaçlamanın ise üreticiler tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.
Edremit Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Diker; “Tarımsal üretim; üstü açık fabrikaya benzer, dolayısıyla zeytincilikte böyledir. Malum geçtiğimiz kış ayları Edremit körfezinde mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklıkla geçtiği için fazla kış olmamıştır. Dolayısıyla zeytin ağacı soğukluk dediğim tarımsal etkiyi yaşamamıştır. Ayrıca kış yağmurları fazla olduğundan dolayı zeytindeki (Zeytin Ağacı) gelişme ve ağacın uyanması, çiçeklenme, döllenme ve meyve bağlamada 15-20 günlük bir “erkencelik” yaşanmasına sebebiyet vermiştir. Haziran ayında bölgede mevsim normallerinin üzerinde bir yağış olmasından dolayı zeytin mahsulü gereğinden fazla bir şekilde irileşme ve büyüme göstermiştir. Kış mevsiminin de sıcak geçmesinden dolayı geçen yıl bölgede bulunan zeytin sineği ergini de soğuk olmadığından dolayı kırılmamıştır. (ölmemiştir) ve kışı ergin olarak geçiren, bu güne kadar yaşamsal faaliyetini sürdürmüştür. Bu arada zeytinde her yıldan farklı olarak özellikle yağışlı olması zeytinin iriliği göz önünde bulundurularak yapılan zeytin sineği sayım sonuçlarına göre; en son iki gün önceki tuzak çalışmaları sonuçlandı.
NARLI, AVCILAR ARASI VE OVA TARAFI İVEDİLİK GEREKTİRİYOR
Özellikle Narlı ve Avcılar arasında bulunan bölge ile ova dediğimiz taban arazilerdeki zeytin mahsulünde ilaçlama yapmayı gerektirecek şekilde zeytin sineği “vurukları” tespit edilmiştir. Bu sebeple zeytin üreticilerimizin ilerideki hasat döneminde; özellikle sofralık(yemeklik) zeytinde ve sızma zeytinyağı üretiminde sıkıntı yaşanmaması için hemen bugünden başlayarak kendi imkanları ve yer aletleri ile birlikte zeytin sineği mücadelesini başlatmaları gerekmektedir. Aksi halde her geçen gün üreticilerimiz için bir mağduriyet söz konusudur. Bizler de b “erkenciliği” bir taraftan bu konuda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Tarım il Müdürlüğü’nün ortaklaşa çalışmasıyla ilk ilaçlamanın üreticiler tarafından yapılmasının sağlanmasının yanında ikinci ilaçlamanın da uçakla yapılmasının çalışmalarını arzuluyoruz. Bu arada zeytincilik arasında bulunan arıcı üyelerimizin bir an önce arılarını kaldırması bu süreçte zeytin sahalarının dışına taşımaları gerekiyor. İlaçlama sürecinde arı üreticilerin, zeytin sahalarında kalarak zarar görmelerini istemiyoruz.” Dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1