EGE GÜNDEM GAZETESİ

Tosunoğlu’dan; Tek Adam Rejimi ve yeni saldırılara karşı güç birliği çağrısı

Tosunoğlu’dan; Tek Adam Rejimi ve yeni saldırılara karşı güç birliği çağrısı
16 views
07 Temmuz 2018 - 19:34

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Emek Partisi Balıkesir İl Başkanı Cemil Tosunoğlu yaptığı yazılı basın açıklamasıyla 24 Haziran’da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerini değerlendirdi.

Tosunoğlu yaptığı açıklamada, “OHAL koşulları altında gerçekleşen 24 Haziran seçimleri sonucunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk turda yüzde 52,59 oranında oy alarak Cumhurbaşkanı seçilirken,’Cumhur İttifakı da mecliste çoğunluğu sağlamıştır. Erdoğan ve Cumhur İttifakı partileri kamu gücü ve olanaklarını sınırsız ve sorunsuz bir biçimde kullanırken, muhalefetin siyasi çalışmasının önüne engeller çıkarılması, iktidarın medya üzerindeki tekeli seçim sürecinin adaletsiz bir biçimde yaşanmasına yol açmış ve daha baştan bir meşruiyet sorunu doğurmuştur” dedi.
Seçimde sandık ve sayım güvenliğinin olmadığını anlatan Cemil Tosunoğlu, “Sonuçların YSK’dan önce Anadolu Ajansı (AA) tarafından açıklanması; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sonuçlara dayanarak erken bir zafer ilan etmesi, seçimin şaibesini katmerlendirmiştir. Bu nedenle açıklanan sonuçların bütünüyle seçmenlerin özgür iradesini yansıttığı söylenemez. Cumhur İttifakı’nın Meclis çoğunluğunu elde etmesine ve Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığını kazanmasına rağmen açıklanan sonuçlara göre emekçilerin AKP ve Erdoğan’dan yaşamış olduğu sorunları çözme beklentisinin giderek düşmekte olduğu da ortaya çıkmıştır. 24 Haziran seçimleri, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimlerine ve 16 Nisan referandumuna göre Cumhur İttifakı partilerinin kitle desteğinde bir genişleme değil, daralmanın olduğunu göstermektedir. AKP bir önceki seçimlere göre oy kaybetmiştir. MHP desteği olmasa hem Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilemeyeceği hem de AKP’nin meclis çoğunluğunu tek başına sağlayamayacağı ortadadır. Ancak AKP’ye oy veren emekçilerin henüz kendi sınıf çıkarları doğrultusunda, sermaye sınıfının seçenekleri dışında bağımsız davranabilme eğiliminde olmadıkları da aşikârdır. AKP’den uzaklaşan emekçiler Cumhur İttifakı’nda yer alan MHP’ye oy vererek tercihlerini bu blok içinde kullanmışlardır. Sermaye sınıfının bir diğer kesiminin destekleyip teşvik ettiği Millet İttifakı ise oy desteği aldığı seçmen kesimlerinde bir hareketlenme yaratmış olsa da kitlelerden beklediği oranda bir destek alamamıştır. Seçimlere bu iki ittifak dışında giren HDP ise hem Kürt nüfusun oylarını hem de batıdan destek alarak barajı geçmiş ve üçüncü büyük parti olarak mecliste temsil edilmeye hak kazanmıştır. Partimizin, demokrasi güçlerinin ve CHP’nin politik etkisi altındaki kitlelerin bir bölümünün verdiği destek barajın geçilmesinde belirleyici bir rol oynamıştır. HDP’nin bölge illerinde kısmi oy kaybına karşın, ortaya çıkan sonuç bütün baskı, yasaklama ve saldırılara karşın Kürt halkının demokratik taleplerini savunmayı kararlıca sürdüreceğini göstermiştir” dedi.

“YENİ SALDIRILAR KAPIDA”
Emek Partisi Balıkesir İl Başkanı Cemil Tosunoğlu yaptığı açıklamada, “Cari açık ve bütçe açığı artmakta, TL’deki değer kaybı sürmektedir. Başta gıda olmak üzere temel tüketim maddeleri fiyatları artmakta, enflasyon çift hanelerde basamakları hızla tırmanmaktadır. Dünya ekonomisinde de büyüme oranları düşmekte kriz belirtileri giderek artmaktadır. Dünya ekonomisindeki gelişmelerden dolaysızca etkilenen ülke ekonomisi olası bir kriz durumunda krizin etkilerini hafifletecek kaynaklardan ve fonlardan yoksun durumdadır. 24 Haziran seçimleri sonrası uluslararası tekeller ve finans merkezleri ile birlikte TÜSİAD gibi tekelci burjuvazinin örgütleri Erdoğan etrafında oluşan iktidar bloğundan beklentilerini ve vergilerin tabana yayılması biçimindeki reform taleplerini açıklamışlardır. Bu, iktisadi krizin faturasının işçi ve emekçilere ödetilmesi talebidir ve önümüzdeki süreçte çalışma ve yaşam koşullarının daha da ağırlaştırılacağının işaretidir. Ekonomiyi kurtarma adına kemer sıkma önlemleri içinde yeni zamların olması ve vergilerin artırılması sürpriz olmayacaktır. Erdoğan ve Cumhur İttifakı seçimlerden zaferle çıkmış olmalarını emekçi kitlelere yönelik yeni saldırılarda bir avantaja dönüştüreceklerdir. Erdoğan’ın; olası işçi grevlerinin, tepkilerinin, bastırılacağı konusunda geçmişte olduğu gibi tüm imkânları kullanacağını söylemek yanlış olmayacaktır” dedi.

“ Tek adam rejimi inşası adına başlatılacak tasfiye hareketinin durdurulması mümkündür”
Açıklamada, “Öte yandan seçimin hemen sonrasında İçişleri Bakanı Soylu’nun HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı tehdit etmesi ve CHP’lilerin şehit cenazelerine katılımının engellenmesinin de gösterdiği üzere şiddet ve baskı politikalarının, kutuplaştırmanın, muhalefet üzerindeki baskıların sürdürüleceğinin ilk işaretlerini vermektedir. Bu bakımdan Cumhur İttifakı, bütün demokratik kazanımları hiçe sayarak tek adam yönetimini inşa etmeye çalışacaktır. Ancak Erdoğan ve iktidar partilerinin ancak şaibeli seçim sonuçlarıyla varsayılabilen kitle temeli kendileri için de bir hoşnutsuzluk kaynağıdır. Tek adam rejimi inşası adına başlatılacak tasfiye hareketinin durdurulması mümkündür. Emek, barış, demokrasi güçleri de bu mücadeleden vazgeçmeyecektir. Partimiz seçim çalışmaları boyunca emekçilerin önüne sunulan tek adam rejimi veya parlamenter demokrasi biçimindeki rejim seçeneklerine karşı gerçek bir halk egemenliğine dayalı halk demokrasisi seçeneğini ileri sürmüş ve bunun propagandasını yapmıştır. Rejim tartışması seçim sonrasında da kapanmış bir tartışma değildir. Siyasi rejimin adı ne olursa olsun mevcut hükümetler sermaye güçlerinin siyasi organları olma işlevini her yol ve yöntemi kullanarak sürdürmektedir. Partimiz ise emekçilere seçim platformunda ifade ettiği üzere Halkın seçtiği temsilcilerden oluşan bir kurucu meclis tarafından halkın en geniş katılımıyla hazırlanan ve halk onayına sunulan, halkın mutlak egemenliği ve iktidarını, demokratik hak ve özgürlükleri güvence altına alan anayasa temelinde yeni bir devlet düzeninin kurulması seçeneği için mücadele çağrısını yapmaya devam etmektedir. Bu çerçevede, bütün işçi ve emekçileri birleşmeye; emekten, barıştan ve demokrasiden yana tüm güçleri tek adam rejimine ve yeni saldırı girişimlerine karşı güç birliği yapmaya çağırıyoruz.”ifadeleri yer aldı. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1