EGE GÜNDEM GAZETESİ

Suriye’den ithal patates için “Türkiye’nin tohumu” iddiası!

Suriye’den ithal patates için “Türkiye’nin tohumu” iddiası!
TAYYAR TOPRAK
TAYYAR TOPRAK( tayyartoprak@gmail.com )
16 views
02 Temmuz 2018 - 13:16

 

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, patates fiyatlarının 6 liraya kadar çıkması üzerine Suriye’den ithal edilen 4 bin ton patates, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı’nı gerçekleştirdiği Afrin bölgesindeki köylülere verilen tohumlardan üretildi. Gıdahattı’nın belirlemelerine göre, 2016 yılında Suriye’ye 24 ton patates tohumu ihraç eden Türkiye, geçen yıl bölgeye hiç ihracat yapmadı.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Gamze Bal, “Patates ithalatı ihtiyaçtan değil, siyaseten” başlıklı haberinde, “Suriye’den ithal edilen 4 bin ton patatesin, Afrin’deki köylülere Türkiye’nin verdiği patates tohumları olduğu ortaya çıktı” diye yazdı.

“Yeni mahsul değil, depolardaki patates getirildi”
Bal, haberinde şu ifadeleri kullandı:

“Fiyat arttığında ithalat sopasına sarılan hükümetin bu kez de Afrin’den patates satın alması dikkatleri bu alana çevirdi.

Edindiğimiz bilgilere göre Afrin’deki köylülere Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ya da tarım işletmelerinin çiftlikleri aracılığıyla patates tohumu verildiği belirtiliyor. İşin tuhaf tarafı ise Afrin 2018 Mart’ında kontrol altına alınırken, aynı ay içinde Türkiye’de 400 bin ton patatesin depolarda telef olup, çoğu üretici tarafından hayvan yemi olarak kullanılması. Yetişmesi için 3 aylık süreç gerektiren patates tohumlarının Afrin kontrol altına alınır alınmaz ekilmesi gerekiyor. Bu durumda patatesin hasat zamanı gelmeden ithal edilmesi, yeni mahsulün değil de, depolardaki patateslerin ithal edildiği endişelerini beraberinde getirdi.”

Türkiye’nin patates üretimi ve ihracatı
Gamze Bal’ın, patateste yaşanan sürece ilişkin akla gelen soruları da sıraladığı haberine göre, Türkiye’nin 2016 yılında 4 milyon 751 bin ton olan patates üretimi, geçen yıl 4 milyon 800 bin ton oldu. Bu yılki patates üretiminin ise 4 milyon 720 bin ton olması bekleniyor. 2017’de patates tüketimi ise 3 milyon 825 bin ton oldu.

Buna karşılık geçen yıl 70 bin tonu AB’den olmak üzere 75 bin ton patates ithalatı yapılırken, 29 bin tonu AB’ye olmak üzere 429 bin ton patates ihraç edildi.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre Türkiye, 2013’te ürettiği 3 milyon 948 bin ton patates ile dünya genelinde en çok patates üreten 19. ülke olmuştu.

Suriye’ye patates tohumu ihracatı
Gıdahattı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yola çıkarak, yıllar itibariyle Türkiye’nin patates tohumu ihracat rakamlarına da ortaya koydu.

Zeybekci açıkladı: ABD’ye ek vergi başladı, soğan patatese ithalat izni geliyor!
TÜİK verilerine göre, Türkiye 2016 yılında 833 ton miktarda 390 bin dolarlık patates tohumu ihraç ederken, geçen yıl bu rakam 1 milyon 395 bin dolara (4.751 ton) ulaştı.

Buna karşılık geçen yıl 10 milyon 857 bin dolar karşılığı 16 bin 255 ton da patates tohumu ithal edildi.

Türkiye, 2016 yılında Suriye’ye 20 bin 578 dolar karşılığı 24.100 kg patates tohumu ihraç etti. Bu tutar Türkiye’nin 2016’daki patates tohumu ihracatının %5,2’sini oluştururken, ihracatın ağırlıklı kısmı %62,9 ile Azerbaycan’a, %26,5 ile Türkmenistan’a yapıldı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapılan patates tohumu ihracatının toplama oranı da %2,4 oldu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi ile TÜİK’te, Suriye’ye 2017 yılında patates tohumu ihracatına ilişkin bir veri bulunmuyor. Ancak özellikle patates tohumculuğunda kamu-özel ortaklığı ile üretime başlayan özel firmalar aracılığıyla Suriye’ye patates tohumu gönderildiği belirtiliyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1