EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta Denizcilik ve Kabotaj bayramı coşkusu

Ayvalık’ta Denizcilik ve Kabotaj bayramı coşkusu
19 views
02 Temmuz 2018 - 11:56

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 92. yıldönümünü coşkuyla kutlandı.

Tören; saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk anıtı önünde toplanan olan protokol ve vatandaşların katılımıyla Ayvalık Liman Başkan vekili Günhur Şanlı’nın öncülüğünde anıta çelenk sunulmasıyla başladı.
Ayvalık Belediye Bandosu’nun eşliğinde birbirinden güzel marş ve eserlerin eşliğinde gerçekleşen 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamalarına ilçe halkı da yoğun ilgi gösterdi.
Ayvalık Liman Başkanlığı, Yelken İhtisas Kulübü ve Ayvalık Su Ürünleri Kooperatifi tarafından anıta çelenklerin sunumunun ardından deniz şehitleri için saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Ayvalık Liman Başkan Vekili Günhur Şanlı, “ Bugün tarihi şanlı zaferlerle dolu olan Türk Denizciliği’nin dönüm noktalarından birisi olan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 92 yıldönümüdür. 1 Temmuz1926 tarihinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde çıkarılan Kabotaj Kanunu, bir anlamda Kurtuluş Savaşı’nın denizde kazanılan önemli bir boyutudur. Bu kanuna göre; “Türkiye Limanları ve sahilleri arasındaki yük ve yolcu taşıması hizmetlerinin bundan böyle Türk vatandaşları ile Türk bayrağı taşıyan gemilerle yapılacağı” belirtilmiş ve yaklaşık 350 yıldır süre gelen yabancılara verilen imtiyazlar (kapitülasyonlar) sona erdirilmiştir. Bu kanun ile sadece bağımsızlığımız ve denizlerimizdeki hükümranlık hakkımız perçinlenmiş, aynı zamanda denizciliğimizin gelişmesi için de bir dönüm noktası olmuştur” dedi.
Liman Başkan Vekili Şanlı’nın konuşmasının ardından Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan, Garnizon Komutanı Albay Fevzi Koyuncu, Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, gaziler,şehit aileleri, daire amirleri saat 10.30’da yolcu motoru iskelesinde hazır bekletilen Sahil Güvenlik botuyla hazırlanan çelengin şehit denizcilerin ruhuna izafeten ilçe protokolü tarafından denize bırakılmasıyla sona erdi.
Ayvalık’taki 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramın etkinliklerinde her yıl olduğu gibi 100 metre Serbest Büyükler, 100 metre Serbest Gençler, 100 metre Serbest Yıldızlar ve 100 metre serbest engelliler yüzme yarışlarının ardından günün en renkli ve heyecanlı yarışı yağlı direkten bayrak alma yarışları izleyenlere heyecanlı ve keyifli dakikalar yaşattı.
Yarışmalarda; 100 Metre Serbest Büyük Erkekler kategorisinde; Ramazan Sürücüoğlu birinci, Uğur Kalburcu ikinci ve Volkan Güler üçüncü oldu. 100 Metre Genç Erkekler Serbest yarışında ise; Ahmet Can birinci olurken, ikinciliği Eren Gökçen, üçüncülüğü Mesut Demir kazandı. Yarışmaların Yıldızlar etabında Arda Ceren Soylar, engelliler etabında ise Şahin Tunç yarışarak dereceye girdiler.
1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramlarının adeta simgesi olan yağlı direk yarışmasını da bu yıl Mülayim Kırca kazandı.
Yarışmalarda dereceye giren yarışmacıların hediyeleri; Kaymakam Görgülüaslan’nın öncülüğündeki protokol üyeleri tarafından verildi.
Düzenlenen ödül töreninde; Ayvalık’ta 1970’li yıllarda Türkiye birincilikleri olan yüzücüler Mehmet Çiçek ve Çetin İçten ile Ayvalık Belediyesi’nin efsanevi bando takımının şefi Ergün Tekincan’a onur ödüllerini Ayvalık Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Ahmet Suakar tarafından verildi.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı Ayvalık İtfaiye Grup Amirliği bünyesindeki Cankurtaran ve sualtı ekiplerinin yanı sıra Setur Marina ve Ayvalık Yelken İhtisas Kulübü’nün minik yelkencilerinin gösterileri de bayrama adeta damgasını vurdu. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1