Ayvalıklı çevreci STK’lar ‘Badavut’ için mücadeleye başladı

28 Haziran 2018 Perşembe, 12:27

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin dünyaca ünlü Sarımsaklı Plajları’nın en güzel köşelerinden biri olan Badavut kumsalının statüsünün düşürülerek imara açılmasına olanak sağlayabilecek şekile dönüştürülmesinin ardından harekete geçen ilçede faaliyet gösteren çevreci kuruluşlar Balıkesir’e giderek Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne itiraz dilekçeleri verdi.

Türkiye’nin yüzölçümü olarak en büyük doğal sit alanı olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı içerisinde bulunan Badavut’un 1. Derecede Doğal Sit olan statüsünün ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak değiştirilmesine çevreciler tarafından tepkiler sürerken, konuyla ilgili mücadele de başlatıldı.
Ayvalık Tabiat Derneği, Ayvalık Çevre Derneği Atatürkçü Düşünce Derneği Ayvalık Şubesi, TEMA Ayvalık Şubesi, Ayvalık AR-GE Derneği ve Ayvalık Kent Konseyi temsilcileri Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne giderek Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü’ne yönelik yazdıkları itiraz dilekçelerini sundular.
Ayvalıklı sivil toplum kuruluşlarının ayrı ayrı verdikleri itiraz dilekçelerinde; Bakanlığın, yönetmeliğinin hükümleri uyarınca yapması gerekenin SİT alanlarını ve statülerini belirleme işlemin, Balıkesir Ayvalık ilçesinin tamamı için değil, Badavut mevkiinde bir pafta ie sınırlı olarak, kısmi biçimde yapıldığına işaret edildi.
Bir harita paftasının sınırlarını esas alarak onanan kararda dikkat edilmesi gereken, ekolojik temelli, korunması gereken, ekolojik temelli korunması gereken doğal varlıkların varoluş-yaşam alanı sınırlarının eko-sistem ve alt eko-sistemlerin dikkate alınmadığını açığa çıkardığını vurgulayan Ayvalık Tabiat Derneği temsilcilerinden Erhan Çiftçi muhabirimize yaptığı açıklamada, “Badavut’taki doğal bitki örtüsü, ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak belirlenmesi halinde kullanıma açılacaktır. Bu durumun Tabiat Parkı’na ve alanın doğal özelliklerine zarar vereceği açıktır” dedi.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ayvalık Çevre Derneği Başkanı Havva Taylan ise, “Turizm adına yapılaşmaya yönelik çalışmalar yapılarak doğanın yok olmasına öncülük edilmemesi gerekir. Yapılaşma ve doğal sit alanlarının dereceleri değiştirilerek, rant uğruna yağmalanarak Badavut ve çevresindeki bölge yaşanmaz hale getirilmek istenmektedir” diye konuştu. SUAT SALGIN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB