27 Haziran 2018 Çarşamba, 14:25
TAYLAN TOPRAK
TAYLAN TOPRAK edremitegegundem@gmail.com Tüm Yazılar

DOSTLUKLAR BAKİ

Öyle-böyle derken bir seçimi daha atlattık… Umarım bu süreçte dostluklara, kardeşliklere, ilişkilere kalıcı zararlar gelmemiştir, sonuçta seçimler gelip geçiyor. Peki seçimi sağ salim atlattık bundan sonrası ne olacak?
Şöyle izah edeyim artık Cumhurbaşkanının olağan üstü yetkileri var ve bu yetkiler dahilinde daha stabil bir yönetim görme arzusu içerisine girdik bununla birlikte mecliste çok seslilik görünüyor. Yani iktidar partisi Ak Parti tek başına çoğunluğu sağlamayı ucu ucuna kaçırdı. Ak Parti meclise 295 milletvekili soktu ancak 301 milletvekiline ihtiyaç duyuyor. İşin özü şu; önümüzdeki günlerde Ak Parti, başka partilerden milletvekili transfer edebilirse yada ederse kimseye ihtiyacı kalmayacak demektir. Buna karşılık MHP ile yapılan koalisyon başarıyla gerçekleşti ve seçim kazanıldı, Ak Parti aynı durumu sürdürebilmek ve yerel seçimlerde de bu başarıyı sağlamak adına koalisyonu sürdürmek isteyebilir. Anlaycağınız burada kilit nokta Devlet Bahçeli yani MHP olası bir yerel seçim birlikteliğinde; Ankara, Adana ve Balıkesir’de ortak aday çıkarabilirler. Benden demesi…
GELELİM BALIKESİR’E
Balıkesir’de Ak Parti beklenilenin üzerine çıktı ve Ankaraya 5 milletvekili göndermeyi başardı. Buradaki en önemli etken yine MHP oldu. MHP 1 milletvekili çıkaracak sayıya ulaşamadığı için ortada kalan milletvekili en çok oy alana kaydı ve Ak Partinin oldu. Ak Parti tam listeye bakarsan hakedip-haketmediği tartışılır. Şahıslara bakarsak Ak Parti 5. Sıra milletvekili Av. Pakize Mutlu Aydemir’in hak ettiğini söylebiliriz. En azından seçmene İrfan Barış mı, Mutlu Aydemir mi? Diye sorsak Mutlu Aydemir’i seçeceğini biliyoruz.
Kurulum aşaması ve konuşmalardan sonra Balıkesir’li seçmenler İYİ Partiden çok umutluydu. Teşkilatların kurulumu, Milletvekili adayları derken insanlar umudunu bir bir kaybetti. Sonuç ortada Balıkesir ile hiç ilgisi olmayan partisine dahi oy katmak için çalışmayan birisi Balıkesir Milletvekili oldu.
DÖNDÜ DOLAŞTI KENDİLERİNİ BULDU
Ak Parti’de bir önceki milletvekilleri kavga ettiler, Edip Uğur’u devirdiler zafer ilan ettiler. Bakıyoruz hiç biri yerinde değil sıfırlanmış bir liste var karşımızda kavga etmenin bedelini yerlerinden olarak ödediler. Şimdikiler kendilerinden öncekilerin yaptıkları hataya düşmezlerse kalıcı olurlar.
ASIL ŞİMDİ BAŞLIYOR
Genel seçimler çoğunlukla liderlerin rüzgarıyla gelip geçer. Bu rüzgar sayesinde bir çok kişi hak etmeden makam mevkii sahibi olabiliyor. Şimdi gerçek seçim var önümüzde yerel seçimlerde şahısların önemide en az partiler kadar önemli Tayyip Erdoğan’ın erken seçim yapmaktaki bir diğer amacıda buydu zaten Genel seçimi alacağını bildiği için yerel seçimin provasını yapıp Yerele rüzgar katabilmek ve önünü görebilmek, Genel seçimin etkenlerinden sadece biriydi… Partiler vakit kaybetmeden araştırmalarını yapmalı ve hazırlanmalılar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB