55 Küçükbaş Hayvan Yetiştiricisine 55 adet Damızlık Koç dağıtımı yapıldı

08 Haziran 2018 Cuma, 13:01

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yürütülmekte olan “Hayvancılığı Geliştirme Projesi” kapsamında İlimizde uygulanan “Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi” ile ilgili olarak Bigadiç’te 55 üreticimize toplam 55 adet damızlık koç dağıtımı yapılmıştır.
Törene Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı,Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Bigadiç İlçe Kaymakamı Altuğ Çağlar, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu,Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Lokman Gültekin,İl Müdür Yardımcısı Kurtuluş Candan,İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Tezcan Koç,Balıkesir AK Parti İl Başkanımız Hasan Demiraslan,AK Parti İlçe Başkanımız Neşet Akbıyık,İlçe Daire Müdürleri,Belediye Daire Müdürleri,Belediye Meclis Üyeleri,STK Temsilcileri,Oda Başkanları ve çiftçiler katıldılar.
Projede amaç; yetiştiricilerin elinde bulunan koyun sürülerine yüksek vasıflı erkek damızlıkların katılımıyla kan değişiminin sağlanarak işletmelerin mevcut verimliliğinin arttırılmasıdır. Törende dağıtılan 55 adet damızlık erkek hayvanın temini Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsünden gerçekleştirilmiştir.
Projenin toplam bütçesi 133.650,00 TL olup; toplam proje bütçesinin %75’ i Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı genel bütçesinden karşılanmıştır. Kalan %25 lik kısım ise yetiştirici katkı payı olup, bu kısım da Bigadiç Belediye Başkanlığınca karşılanmıştır.
Bigadiç Belediye Başkanı İsmail AVCU; üreticilerimize hayırlı olsun temennilerinde bulunarak;
Bu kapsamdaki çalışmalar daha önceki yıllarda da yapılmıştır Bu sene 4. sü düzenlenen Bigadiç Et ve Süt Festivalinde de en güzel KOÇ ve en güzel KUZU yarışmalarında dereceye giren üreticilerimize Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsünden Bigadiç Belediye Başkanlığınca alınan kaliteli damızlıklar üreticilerimize hediye olarak verilmiştir. Bu güne kadar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Bigadiç Belediyesi olarak yapılan projelerde toplamda 94 adet sürüde yüksek vasıflı erkek damızlıkların katılımıyla kan değişiminin sağlanarak işletmelerin mevcut verimliliğinin arttırılması sağlanmıştır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB