BİÇKİ SAHA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

07 Haziran 2018 Perşembe, 12:47

CHP Balıkesir Milletvekili Adayı Ender Biçki, CHP iktidarında planlı bir tarım ekonomisinin uygulanacağını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Adayı Ender Biçki saha çalışmaları kapsamında dün Gaziosmanpaşa Mahallesi’nde kurulu bulunan semt pazarını ziyaret etti. Pazardaki tezgahları tek tek ziyaret eden Biçki, 24 Haziran seçimleri için destek istedi.

Ziyaret ettiği tezgahlarda üreticilerle ve esnafla sık sık Türkiye’de uygulanan tarım politikaları üzerine konuşan CHP’li Biçki, Türkiye’de tarımın bitirildiğini ifade etti.

Köylünün üretmediğinin altını çizen Biçki; “16 yıllık AKP döneminde üretici, özellikle çiftçilerimiz ve köylülerimiz bitap düştü. Bugün hangi köye gitsek köydeki tarlaların ve traktörlerin ipotekli olduğunu, köye her gün onlarca, yüzlerce haciz evraklarının gittiğini çok iyi biliyoruz. Bunun temel sebeplerinden biri de şudur: Türkiye ekonomisi tarıma dayalı bir ekonomi olması gerekirken ne yazık ki bugün Türkiye’deki tarım sektörü bitirilmiş, üretim ekonomisinden vazgeçilmiş ve tamamen tüketim ekonomisine dönülmüştür. Bu sebepten dolayı da köylü üretmez hale gelmiştir. Çünkü ürettiği zaman ürünü para etmiyor, ürettiği zaman ürününü sokağa döküyor, köylü üretmiyor. Köylü üretmeyince de Türkiye’de üretim olmuyor ve bugün nohudu, fasulyeyi, mercimeği dışarıdan ithal eder hale geldik. Uruguay’dan canlı hayvan getiriyoruz, Bulgaristan’dan saman geliyor. Türkiye bu hale geldi. Bu köylünün ve tarımla uğraşan çiftçinin yok olması demek, bitmesi demek” dedi.

“ÜRETİCİ DESTEKLENECEK”
CHP iktidarında tarımın Türkiye’nin en önemli ekonomilerinden biri olacağını ve üreticinin destekleneceğini açıklayan Biçki şunları kaydetti: “Bugün AKP’nin verdiği desteklerin 2 katı destekler CHP iktidarında verilecek. En önemli girdi olan mazot 3 TL’ye verilecek ve çiftçimiz böylece ağır bir maliyetten kurtulmuş olacak. Yine bunun yanında yem girdisi, ilaç girdileri de fiyatları düşürülerek üreticinin kazanması sağlanacak. En önemlisi de planlı bir tarım ekonomisi uygulanacak. Çiftçi 1 yıl öncesinden hangi yörede neyi ekeceğini ve bununla birlikte ne kadar para kazanacağını bilecek. Ürünü ektiğinde eğer satamayacak hale gelirse de devlet bu ürünü alma garantisi verecek, çiftçiyi bu perişanlıktan kurtarmış olacak. Önümüzdeki seçimler bu açıdan çok önemli. Ben özellikle köyde yaşayan yurttaşlarımıza, çiftçilerimize, küçük esnaf arkadaşlarımıza tercihlerini CHP yönünde kullanmalarını özellikle istiyorum. Muharrem İnce’yi cumhurbaşkanı yapalım. Yeniden parlamenter rejime dönelim ve Türkiye’de gerçek demokrasiyi ve üreticinin hakkını alacağı bir döneme girelim.”

TEZGAHIN BAŞINA GEÇTİ
CHP Biçki, partililerle birlikte tezgahları gezdiği sırada patates tezgahında esnaflık yapan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği 3.sınıf öğrencisi 22 yaşındaki Muammer Dağdemir ile kısa bir süre sohbet etti. Kendisinin de öğrencilik yıllarında babasıyla birlikte pazarlarda esnaflık yaptığını söyleyen Biçki vatandaşlara patates sattı.

İNCE İÇİN OY İSTEDİ
CHP Balıkesir Milletvekili Adayı Ender Biçki, pazar ziyaretinden sonra Bahçelievler Mahallesi Beyoğlu Caddesi üzerinde yer alan işyerlerini ziyaret etti. Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı olması için vatandaşlardan destek isteyen Biçki, yarın Balıkesir’e gelecek olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun programına da herkesi davet etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB