05 Haziran 2018 Salı, 13:15
SAFFET NAYIR
SAFFET NAYIR saffet.nayir@gmail.com Tüm Yazılar

TOPLUMSAL BARIŞ

 

Günümüzde siyasetin olmadığı,girmediği,konuşulmadığı hiç bir kurum,kuruluş neredeyse kalmadı.
Okuldasın teneffüste öğretmenlerimizin ilk konusu siyaset.Tabi böyle olunca konuşmalar ister istemez partilere oradan da parti iderlerine geliyor.
Artık o noktadan itibaren fikirler,olaylar değil tamamen liderler konuşulmaya başlıyor.
Türk toplumunda lider lider değil,ötesidir.Kurtarıcıdır,ülkenin kurucusudur.Herkesin lideri ekonomiyi,eğitimi adaleti en iyi bilendir.
İster istemez bir süre sonra olay sert sözlere,benim liderim senin liderinden daha iyidir’de çakılıp kalıyor.
10 dk önce can ciğer iki arkadaş 10 dk sonra derse suratlar asık ve ben sana sorarım der gibi gidiyor.Eh artık bu noktadan sonra o öğretmenimizin dersi nasıl anlatığı,ne kadar yararlı olduğu tama bir muamma.
Gelelim Camiye..En kutsal mekanlarımızdan biride camilerimizdir.
Buralarda asla siyaset olmamalıdır.Ancak bizde partiler daha çok siyaseti din temmeline dayandırdığı için yada camilerimizi arka bahçesi gördüğü için son dönemlerde neredeyse hutbeler bile siyasi iktidarın görüşlerini yansıtır oldu.
Cemaatin hepsinin de aynı siyasi görüşte olmadığı gerçeği göz önüne alınırsa bir süre sonra cami bahçesi resmen siyaset arenasına dönüyor.Sonuç mu? adam namazı kılarken ne kadar o ulvi ortama kendini verebiliyor orası artık Allah’la kul arasında.
Geçenlerde bir tanıdığım anlattı .İki komşu camiye sohbet ede ede giderken dönüşte kavga edip geliyorlar diye.Ne anlatmak istediğim sanırım anlaşıldı.
Gelelim son ve en önemli 3.konuya.
Kışlada siyaset.
İşte en tehlikeli olanı da askerin kışlaya siyaseti taşımasıdır.
Senin generalin,benim generalime olay döndüğü andan itibaren artık Ülkenin güvenliğine dinamit konmuş demektir.
Düşünün iki komutan askerini cepheye götürüyor ama siyaset nedeniyle birbirlerine düşmanlar Allah aşkına düşman tekdir ve karşıda’dır.Geçmişte bunun çok kötü yansımaları oldu.Ülke ve toplum olarak çok ağır bedeller ödendi.
Hani duymuşsunuzdur, işte 500 terörist kıstırıldı 1000 terörist çembere alındı diye ama nedense sonradan o konu ile ilgili tek haber çıkmazdı.Sanırım o birliğin komutanı o anda ben bu beş yüz teröristi imha edersem karşı partiye fayda sağlarım onun için bunların kaçmasına izin vereyim diye düşünebileceği akla gelmiyor değil.Nerede kaldı Ülke savunması?
Bunların dışında spor ve yargı da aynı şeklide hassas konulardır ve buralara’da siyasetin bulaşmaması gerekir.
Huzur dolu günler.
SAFFET NAYİR.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB