HIRİSTİYAN ALMAN KADIN ORUÇ TUTUYOR, ÇOCUKLARINA MÜSLÜMANLIĞI ÖĞRETİYOR

04 Haziran 2018 Pazartesi, 12:08

Ülkesindeki bir klinikte tıpta uzmanlık eğitimi alırken tanışıp âşık olduğu görme engelli Türk Namık Tuncel ile yaklaşık 12 yıl önce evlenen Sandy Tuncel, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde eşi ve iki çocuğuyla mutlu bir hayat sürüyor. Kariyerini bırakıp ev hanımı olan Hıristiyanlık dinine mensup Sandy; eşinin gözü kulağı olurken, Ramazan ayı içerisinde oruç tutuyor ve iki çocuğuna Kuran-ı Kerim ile İslami duaları öğretiyor.

Pamukkale, Bodrum, Antalya gibi turizm merkezlerinde tercüman olarak çalışan Namık Tuncel (51), 25 yaşındayken alkollü bir sürücünün kullandığı otomobilin çarpması sonucu ağır yaralandı. Tuncel, uzun tedavi sürecinin ardından yaşama döndü ancak iki gözünü kaybetti.
Arkadaşlarının tavsiyesi üzerine görme yetisini yeniden kazanabilme umuduyla Almanya’nın Münih kentindeki özel bir kliniğe giden Tuncel, burada tıp alanında uzmanlık eğitimi alan Sandy ile tanıştı. Haftalar süren tedavi süresince Namık Tuncel ile Sandy arasında başlayan arkadaşlık, aşka dönüştü.
Tedavisinin tamamlanmasından sonra Türkiye’ye dönen Tuncel, Ayvalık’a yerleşerek sakin bir hayat sürmeye başladı. Tuncel, yeni hayatına alışmaya çalışırken, yaklaşık 3 yıl sonra telefonla arayan Sandy, kendisini görmek istediğini, bu yüzden Ayvalık’a geleceğini söyledi.

“EŞİM BENİ HAYATA BAĞLADI”
ASTED Genel Koordinatörü Namık Tuncel, muhabirimize yaptığı açıklamada, gözlerini kaybettikten sonra hiçbir zaman evlenemeyeceğini düşünürken, eşinin karşısına çıkması ve iki çocuk sahibi olmasının Allah’ın bir lütfu olduğunu söyledi.
Tuncel, “Bana en büyük desteği veren, hayatımı eline alıp, bana göz kulak olan, 12 yıldır gözlerim olan eşim beni hayata bağladı. Ben görme engelli olduktan sonra iş imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle çalışamıyordum. İşte o süreçte eşim Ayvalık’ta beni ziyarete geldiğinde evlenme teklifi etti ve burada benimle birlikte yaşamayı tercih etti. Türkiye’de birçok insan Avrupa’da yaşamayı hayal ederken, o tıp alanında aldığı uzmanlık eğitimini ve ailesini Almanya’da bırakıp, benimle evlenerek çok büyük bir fedakarlık yaptı.” ifadesini kullandı.

“VERDİĞİM KARARDAN DÖNMEDİM”
Şu anda 39 yaşında olan Sandy Tuncel de tanıştıkları günden itibaren Namık ile konuşmaktan keyif aldığını, bir süre sonra ona aşık olduğunu fark ettiğini ve Ayvalık’a geldiğini belirtti.
Tuncel, evliliğe giden hikayelerini de; “Onunla evlenmek istediğimi söyledim. Namık önce inanamadı. Sonra da ciddi olduğumu anladı ve evlendik. Evlenme kararımızı anneme açtığımda annem görme engelli biriyle evlenme fikrimin yanı sıra Türkiye’de kalacak olmama karşı çıktı. Bana küstü ve birkaç ay benimle konuşmadı. Oysa ben engelin insanların bedeninde değil kafalarda olduğuna inandığım için verdiğim karardan geri dönmedim. Bana Türkiye’ye yerleşmeden önce bu güzel ülke için birçok olumsuz şeyler söylediler. Ama ben buraya geldiğimde gördüm ki hiçbir şey anlatıldığı gibi değil. Tam tersi Türkiye modern bir ülke ve hızla kalkınan bir ülkeydi.” sözleriyle anlattı.

HIRİSTİYAN AMA ÇOCUKLARINA MÜSLÜMANLIĞI ÖĞRETİYOR
Ayvalık’ta; Adil Sosyal Tüm Engelli Dostları (ASTED) Grubu’nun Genel Koordinatörlüğü ile ilçe merkezli Balıkesir genelinde yayın yapan Medya Ayvalık Gazetesi, Medya Ayvalık Aktüel Dergisi ve internet üzerinden yayın yapan Medya Ayvalık TV’de muhabirlik yapan görme engelli eşi için fotoğraf ve videolar çekerek, kameramanlığını da üstlenen Sandy, eşinin gazetecilikte büyük başarılar elde etmesinin de en büyük mimarı…
Bununla yetinmeyen Sandy, Hıristiyanlık dinine mensupken, evinde tam bir Müslüman gibi yaşıyor. Her yıl Ramazan aylarında 30 gün süresince açlık ve sefaletle boğuşan insanları anlamak için empati kurmak ve komşularına ayak uydurabilmenin yanı sıra tıbbi olarak da insan sağlığına çok büyük faydası olduğu için oruç tutan Sandy, Kuran-ı Kerim okuyor, meallerinden de Müslümanlığı öğrenmeye çalışıyor. Sandy, namaz kılmadığı gibi, Hristiyanlıktaki tapınma ibadetlerini de yapmıyor.
Tüm bunlarla yetinmeyen Sandy; 10 yaşındaki Sam ve 8 yaşındaki Vito adlarındaki iki küçük oğluna da Müslümanlığın esaslarını öğretiyor, Kuran-ı Kerim okuyor ve İslami dualar öğretmeyi de ihmal etmiyor.
Çocuklarına İslam eğitimi vermekteki amacının; Türk örf ve adetlerini yaşamalarını ve Müslümanlık inancını yaşayan Anadolu halkıyla dini anlamda da uyum sağlayabilmelerini önünü açmak olduğunu kaydeden Sandy Tuncel, “Benim inancım olan Hıristiyanlıkta da 1 günlük oruç tutma geleneği var. Ama bana göre Müslümanlıktaki gibi bir ay süresince oruç tutmak daha faydalı. Müslümanlıktaki oruç tutma inancı bana daha fazla huzur veriyor. Ben 10 sene önce Kuran-ı Kerim’i okumaya başladım. Başlangıçta çevremdeki komşularım bana ‘Sen Almansın, Sen Hıristiyansın. Kur’an okuman için önce Müslüman olman gerekir’ gibi tepkiler gösterdiler. Bende Allah ile kul arasına hiç kimse giremez. Ben hangi dine inanırsam inanayım, Allah’a dualar etmek için şu veya bu din mensubu olmanın önemli olmadığını’ savundum. Bu düşünceyle bizleri yaratan Allah’a sığındım. Şu anda çocuklarıma öğretirken, İslam’ın inceliklerini bende öğrendim. En son Fatiha Suresi’ni ezberledik mesela. Mahallemizdeki Küçükköy Camii İmamı İlhan Köse de bu konuda bana çok büyük yardımlarda bulunuyor. Şu an Hıristiyanım ama bir gün Müslümanlık dinine geçebilirim. Ama bunun için biraz daha Müslümanlık hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Kuran-Kerim’i iyice öğrenmeye çalışıyorum. Ama şuna da inanıyorum. Hangi dine mensup olursanız olun, önce insan olmak gerekiyor. İnsanlar arasında yardımlaşma ve dayanışmaların olması gerekiyor.” diye konuştu.
Sandy’nin görme engelli eşi Namık Tuncel ise eşinin her iki din arasında kıyaslamaları yaparak kararını kendisini vermesini istediği için inancına karışmadığını belirterek, Alman eşinin bir gün Müslümanlığı kendi iradesiyle seçmesi halinde çok mutlu olacağını belirtiyor. SUAT SALGIN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB