02 Haziran 2018 Cumartesi, 15:15
SAFFET NAYIR
SAFFET NAYIR saffet.nayir@gmail.com Tüm Yazılar

HADDİMİZİ BİLMEK…

Çağımızın en büyük hastalığı her konuda şaka yapabileceğimizi sanmaktır.
Espriler havada uçuşuyor,çoğu zaman gülüyor eğleniyoruz.Ancak bununda bir sınırı olmalı var zaten.Kimse kimsenin hayatına karışmasa da bir noktada durmayı bilmemiz gerekmektedir.
İşte hassas olan,bizi güldüren ama başkalarını düşündüren daha da ötesi küstüren başlıca yanlış espri konuları.
1-Travmetik geçmiş
Siz her istediğinizin yapıldığı mükemmel bir çocukluk yada rahat bir ergenlik geçirmiş olabilirsiniz.Ancak geçmişe dönük şaka yaparken karşımızdakilerin o kadar da rahat bir hayat da geçirmemiş olabilir onun için iki kere düşünmek gerekir.
2-Acılarla dolu geçmiş…
Yakın zaman da çok yakınını kaybetmiş yada yada ağır bir hastalık geçiriyor olabilir.Ona düşünmeden yapacağımız bir şaka Onu tamamen kaybetmemize neden olabilir.
3-Etnik köken…
En tehlikeli espriler bu konularda yapılmaktadır.Aman canım o millet zaten hep öyle,temizliğe kişisel bakıma dikkat etmezler,yada elleri uzundur hırsızlık genelde onlardan çıkar. Eğer karşınızdaki kişi o etnik kökenden ise ya size şiddet uygulamaya kalkar,ya çok ağır laf işitirsiniz yada sizinle asla konuşmaz.
4-Siyasal düşünce…
Çoğu zaman bu iki konu birbirine karıştırılır.Politik görüşler arkadaşlar hatta akrabalar arsında çok tehlikelidir…Sizin sevmediğiniz bir parti lideri onun için vazgeçilmez olabilir ve sizinle büyük ihtimal tartışamaya girer ve genellikle sonu kavgayla biter.
5-Din konuları…Yine çok tehlikeli bir konudur.Siz ibadete ve manevi değerlere çok önem vermiyor olabilirsiniz ama karşınızdaki kişinin din ve ibadet olmazsa olmazıdır.Dikkat.
6-Fiziksel engel…
Çoğumuzun kendinde veye çok yakınında fiziksel bir engel olabilir.Onun o engeliyle dalga geçmek yada başkasıyla dalga geçmek sizi onun gözünde tamamen bitirebilir.
Bugün için belki siz sapa sağlam olabilirsiniz ama yarının ne getireceği belli olmaz.Bunu hiç unutmayalım.
Sonuç..Yerinde,dikkatli ve küçük gülüşler ve espriler zamanında ve ölçüsünde yapılırsa bizi çok sevimli yapabilir ama dozu kaçırırsak her şey 180 derece bize dönebilir.Saygılar
SAFFET NAYİR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB