İRANLILARA “KAZDAĞI” TANITILDI

01 Haziran 2018 Cuma, 12:55

 

Balıkesir`in Edremit ilçesinin Güre beldesi ve Avunya bölgesinde bulunan Kazdağlarını ve turizm tesislerini gezen İran’dan gelen seyahat acenteleri ve turizm ile uğraşan iş adamları Ramada Resort Kazdağları Thermal & Spa Otelde ağırlandılar.
Türkiye’ye geçtiğimiz yıl bir milyon İranlı turist geldiğini, bu sene iki milyona çıkarmaya hedeflediklerini, Avrupalı turistler dışında Ortadoğu ve İran’dan misafirlerimizin bölgemizi pek tanımadıklarını açıklayan Ramada Resort Kazdağları Thermal & Spa Otel sahibi Mehmet Öngel, “İranlı misafirlerimizi ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk” dedi.
Dünyada son yapılan bir incelemede “Dağ, Deniz, Termal su ve dünyanın en büyük Oksijen deposu” olan tek bölge burasının olduğu tespitini yapan Mehmet Öngel, “Anadolu’ya yani buraya tarihte Perslerde gelip, buradan Makedonya’ya geçtiklerini, sonra Osmanlılar gelip Anadolu’ya yerleştiklerini, tarihi dostluğumuzu ve işbirliğimizi geliştirmenin zamanı geldiğini vurguladı.
Kazdağlarını ve bölgemizi yabancı turistlerin henüz keşfetmediğini vurgulayan OTSAD Kuzey Ege Başkanı ve İliada Hotel işletmecisi Önder Arslan, İranlı ve Ortadoğulu misafirlerimizin Karadeniz’in doğal güzellikleri yanı sıra “Dağ, Deniz, Termal su ve dünyanın en büyük Oksijen deposu” olan Kazdağlarının güzelliklerini keşfedeceklerine inandığını söyledi. Türk Hava Yollarının turizm konusundaki desteklerini takdirle karşıladıklarını ve Türk turizmine büyük katkı sağladığını ifade eden Önder Arslan, İranlı turistlerin deniz, kum ve güneş turizminin yanı sıra yayla, çiftlik evi, eko ve doğa turları turizmini tercih ettiklerini de vurguladı.
Konuşmacılar, İran ile Türkiye devleti arasında 100 yıldır karşılıklı vize uygulanmadığı bilgisini verdi.
İranlı entelektüellerin kültür, tarih ve arkeoloji turizmi yanı sıra en fazla Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu dönemi eserlerini merak ettiklerini belirtip, Türk misafirperverliğine teşekkür eden İranlı heyetin başkanı, Türklerinde İran’a ve özellikle bazı önemli ve tarihi İran şehirlerini görmelerini özellikle istedi.
Balıkesir`in Edremit ilçesinin Güre beldesinde, 81 ülkede 776 tane oteli ile dünyanın en büyük otel zinciri olan Wyndham Grup’a ait Ramada Resort, uluslar arası otel zincirine bağlı Dünyada 5 yıldızlı tek Termal Oteli olarak Nisan 2016 yılında turizm hizmet vermeye başladı. Enver DOLGUN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB