BİGADİÇ’TE HERGÜN BAŞKA BİR ETKİNLİK

15 Mayıs 2018 Salı, 15:02

Bigadiç İlçesinde üretilen, Balıkesir ve Ülkemizde  önemli bir Pazar payına sahip et ve süt ürünlerinin tanıtımını sağlamak amacıyla her yıl mayıs ayının ilk haftası başlayan et ve süt festivali bu yıl 4’cüsü düzenlendi.

İlk Et ve Süt Festivali 2015 yılında gerçekleşirken her yıl bir önceki yıla nazaran daha güzel bir şekilde  düzenlemeye devam edilip geleneksel bir hale getirildi. Bigadiç’te bu yıl 4’cüsü düzenlenen  Et ve Süt Festivali kapsamında, 11 Mayıs 2018 Cuma günü Bigadiç İlçesinde, cevizli mevkiinde düzenlenen Geleneksel Altıkaraağaç dedesi lokma hayrı yapıldı.  Katılımın çok yoğun olduğu program sabah 10:30 da Türbe başında okunan Mevlid-i Şerif ile başlayıp, misafirlere lokma ve çeşitli ikramlarla devam etti. Daha sonra kortej yürüyüşü ve Bigadiç İlçe merkezi Yüzüncü yıl parkında öğrencilerin halk oyunları, gösterileri ile devam eden program, Bigadiç Belediyesi tarafından düzenlenen fotoğraf yarışmasında dereceye giren fotoğrafçılara ödüllerinin verilmesi ve Fotoğraf Sergisi’nin açılışı töreni ile devam etti. Akşam saatlerinde Uğur Mumcu Parkı Çok Amaçlı Toplantı Salonunda Hayvan Sağlığı, Buzağı Ölümleri ve Hayvan Besleme Konulu Panel ve Hasan Pekdemir Parkında Grup Muallimin gerçekleştirdiği konser ile tamamlandı.

Festivalin ikinci günü 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü Bigadiç ilçesinde, 45 yıl önce Türkiye şampiyonası olarak düzenlenen ata sporlarımızdan  unutulmaya yüz tutan Türk gelenek ve göreneklerinin önemli parçalarından olan rahvan at yarışları, cirit gösterileri, atlı okçuluk ve Savaş Sanatları gösterileri yapılarak dereceye girenlerin ödülleri ve yarışmada dereceye giren atların ödülleri verilirken birinci olan atın, altın kemeri takılmıştır. Akşamına Bigadiç ilçesinde açık pazar yerinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı ve TRT Sanatçısı İstanbul Radyosunda görev alan Atik Sahil’in katılımlarıyla konser etkinliği gerçekleştirildi.

Festivalin üçüncü günü 13 Mayıs 2018 pazar günü ise ilçe girişinde bulunan Cevizli mevkiinde,  Gıda Tarım ve Hayvacılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA’nın katılımıyla ve 50 binden fazla vatandaşın katılımıyla yöresel şölene dönüşen festivalde  Balıkesir Üniversitesi Gastronomi ve mutfak sanatları bölümünün destekleriyle düzenlenen et yemekleri ve sütlü tatlı yarışmaları, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi ve veterinerlik fakülteleri işbirliği ile düzenlenen en güzel buzağı, Koç, kuzu ve oğlak  yarışmasına kadar  bir çok yarışma, Bigadiç Belediyesinin geleneksel olarak düzenlediği Et ve Süt Festivalini renklendirdi. Kamu ve özel sektör firmaları ürün ve hizmetlerini sergileme ve tanıtma imkanı bulduğu festivalde, serbest paraşüt, mikrolight, parmotor, trike, yamaç paraşütü yapan pilotumuz, çocuklarımıza oyun parkları, şeker, balon, pamuk helva v.b ikramlar ve tüm  katılımcılara sınırsız et kavurma, patlıcanlı bulgur pilavı, ayran ve sütlaç ikramı yapıldı.

Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu konuşmasında şunları söyledi: “4. Kez icra ettiğimiz et ve süt festivalinde ülke genelinde meşhur olan Bigadiç’in etini, sütünü ve ayranını festivalimize gelen 50 bin kişiye ikram ettik. Festival boyunca festival alanlarında kurulan  çeşmelerinden süt ve ayran  aktı. Çocuklarımız doyasıya eğlendi ve gökyüzü uçuş yapan pilotlarımız ile renklendi. Bigadiç’i bütün dünyaya en iyi şekilde tanıtmak için elimizden geleni yapacağız. Bize düşen görev de bu güzellikleri ve lezzetleri en iyi şekilde tanıtmak için çok çalışıyoruz. Yapımı devam eden barajlarımız ile birlikte kısa bir süre sonra 68 bin dekar sulanabilir araziye sahip olacağız. Bu çiftçilerimiz için çok önemli bir oluşum. Bu festivalle birlikte yılda bir defa da olsa hep birlikte birlik ve beraberlik içinde bir aradayız. Ayrıca tüm annelerimizin anneler gününü kutluyor, katılımlarınızdan dolayı hepinize şükranlarımı sunuyorum.’ Dedi.

Festivale Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekilleri  Kasım Bostan ve Sayın Sema Kırcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve çok değerli Balıkesir Protokolü, Bigadiç Protokolü, STK Temsilcileri, Oda Başkanları ve on binlerce vatandaş katıldı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB