Niğde Öğretmen Okulu’nun 1964 yılı mezunları Ayvalık’ta buluştu

10 Mayıs 2018 Perşembe, 11:29

Niğde Öğretmen Okulu’nun 1964 yılında mezun olan öğrencileri Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde buluştu.

64 yılında mezun olan ve günümüzde emekliliğin tadını süren öğretmenlerin coşkulu olduğu kadar, zaman zaman duygusal anlar da yaşadıkları gece; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Cunda Uygulama Oteli’nde gerçekleşti.
1964 yılında mezun olduktan sonra uzun yıllar Anadolu’nun dört bir yanında öğretmenlik yapan ve biribirleriyle görüşemeyen öğretmenler, 2009 yılında bir sosyal paylaşım sitesinde kurulan grup aracılığıyla bir yeniden görüşmeye başladı.
İlk kez 2009 yılında Ankara’da düzenlenen bir buluşmayla bir araya gelen Niğde Öğretmen Okulu’nun 1964 yılı mezunları daha sonra sırasıyla; Niğde, Eskişehir, İzmir, Bursa, Antalya, Adana ve Amasra’da düzenlenen eğlenceli gecelerle yılda bir kez de olsa anılarını tazeleme geleneğini Ayvalık’ta da sürdürdü.
Bundan sonraki duraklarının Kayseri olduğu öğrenilen 1964 yılı mezunu emekli öğretmenlerin, Ayvalık’taki coşkusu ise görülmeye değer olarak nitelendirildi.
Ayvalık gecelerinin ünlü sanatçılarından Eşref Uzunoğlu’nun güzel sesiyle, piyanist Eyüp İşler’in eşliğinde seslendirdiği birbirinden güzel şarkılar eşliğinde gönüllerince eğlendi.
Geceyi organize eden Niğde Öğretmen Okulu 1964 mezunlarından Duygu Uğur, aslen Ayvalıklı olduğunu belirterek, “Biz aynı okulun mezunları olarak son 9 yıldan bu yana Türkiye’nin çeşitli kentlerinde toplanıyoruz. Bu yıl da Ayvalık’ta bu organizasyonu düzenledik. Bugün burada Türkiye’nin dört bir yanındaki arkadaşlarımızla bir kez daha buluştuk. Biz o grubun Ayvalıklı emekli öğretmenleri olarak bugün burada arkadaşlarımızı ağırlamaktan son derece mutluyuz.” dedi.
9 yıl önce bir sosyal paylaşım sitesinde, ‘Niğde Öğretmen Okulu 1964 yılı Mezunları’ adını taşıyan bir grup kurduktan sonra yeninden görüşmeye başladıklarını anlatan Duygu Uğur, “Sonrasında da eğlenceli buluşmalar düzenleyerek her yıl bir araya gelmeye başladık. 9. Yıldır da bu geleneği sürdürüyoruz. Günümüzde bu tür buluşmaları hemen hemen pek çok okul yapıyor ama onlar tüm mezunları bir araya getirerek, bu organizasyonu yapıyorlar. Ama biz sadece Niğde Öğretmen Okulu’nun 1964 yılı mezunları olarak bu organizasyonları düzenliyoruz. Mesela bugün burada 80 mezun arkadaşımızla birlikteyiz. 2 günden beri Ayvalık’tayız. İlçenin en güzel doğal güzellikleri barındıran Şeytan Sofrası’na gittik. Bugün de Cunda Adası’nı gezdik. Arkadaşlarımın bazıları daha öncede Ayvalık’a gelmişler ama bu kadar teferruatlı gezebilme fırsatı bulamamışlar. İlk kez bu kadar ayrıntılı gezmiş oldular. Çok memnun kaldılar. Bu yıl Ayvalık’ta düzenlediğimiz organizeyi ben hazırladım. Her yıl bu günü mezun arkadaşlarımızla birlikte büyük bir heyecanla bekliyoruz” ifadelerini

GENÇLİK YILLARINA GERİ DÖNDÜLER
Niğde Öğretmen Okulu 1964 yılı mezunlarından emekli öğretmen ve lise müdürü Şükriye Coşkun da, 54 yıl önce mezun oldukları okuldaki arkadaşlarıyla son 9 yıldan bu yana her yıl Anadolu’nun çeşitli kentlerinde bu buluşmalar gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Şu anda bir çok hissi bir arada yaşadığımız duygu yüklü bir geceyi daha yaşıyoruz. Aramızda ağlayanlar, gülenler hepsi bir arada. Elbette duygusallaşıyoruz. Çünkü bir zamanlar bizler de genç öğretmenlerdik. Aradan bunca yıl geçti ve hepimiz emekli olduk. Hala birbirimize o duygularla sımsıkı sarılıyoruz. ‘Bu sevgi bağı kopmaz hiç, dağılsak bir gün yurda. Dostluğun biz sevgisiyle toplandık her an burada. Bu sevgi bağı kopmaz hiç. Dağılsak bir gün yurda…’ cümleleriyle başlayan bir okul marşımız vardı. İşte biz bu organizasyonlarla o ruhu yaşatıyoruz” diye konuştu.

OKUL ANILARINI TAZELEDİLER
Okulun 1964 yılı mezunlarından emekli müzik öğretmeni Maide Kılınçer ise; “1961 yılından, 1964 yılına kadar sınıf arkadaşlığımız sürdü. Mezun olduktan sonra arkadaşlarımız Anadolu’nun bir çok kentine görev icabı savrulduk. Yıllar sonra da emekli olduk. Son 9 yıldan bu yana da bu buluşmaları adet haline getirdik. Çok ama çok mutluyuz. Harika bir buluşma. Mesela aramızda Matematik öğretmenimiz Matematik Öğretmenimiz Jülide Poyraz ile Coğrafya Öğretmenimiz Melahat Ersu var. Çok mutluyuz. Şu anda hepimiz 70 yaşındayız. Ama bu organizasyonla yeniden gençliğimizi yaşıyoruz. Anılarımızı tazeliyoruz. Sınavlarda nasıl kopya çektiklerimiz, sinema paralarını nasıl cebellezi ettiğimiz, banyo sefalarımız, sefası olmayan banyo keyiflerimiz gibi hatıralarımızı birbirimize anlatarak yeniden o günlere döndük. İnşallah bu organizasyonlar bundan sonraki yıllarda da devam edecektir” dedi.
Niğde Öğretmen Okulu’nun 1964 yılı mezunu 80 emekli öğretmenin Ayvalık’taki buluşmaları 3 gün sürerken, mezunlar Ayvalık’taki gezi programının son gününde ise Yunanistan’ın Midilli Adası’na gitmeyi de ihmal etmediler. SUAT SALGIN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB