Edremit’te Hıdrellez heyecanı yaşandı

08 Mayıs 2018 Salı, 10:36

İnanışa göre, bahar aylarının habercisi olan Hıdırellez dolayısıyla, Edremit ilçesindeki vatandaşlar çayı kenarına akın ederek dilekler diledi ve piknik yaptı.
Şehir merkezinden geçen Edremit Çayı kenarında toplanan ve çoğunluğu kadınlardan oluşan çok sayıda bölge sakini, taş ve odun parçalarıyla dileklerini simgeleyen figürler yaptı, bazıları ise kağıt parçalarına yazdıkları dileklerini taşa sarıp Edremit Çayı’na bıraktı. Hıdrellezin gelenekselleşen ateşten atlama adeti nedeniyle de şehrin farklı noktalarında ateşler yakıldı. İtfaiye ekipleri, akşam saatlerinden itibaren gecenin ilerleyen saatlerine kadar sokaklardaki yangın ihbarlarına yetişmek için mücadele gösterdi.
Hıdrellez geleneklerini, atalarından gördükleri yöntemlerle uygulamaya çalışan ilçe sakinleri seyyar satıcıların da yüzünü güldürdü. Çocuklar için pamuk helva, şeker, balon ve çekirdek satan seyyar satıcılar, gece saatlerine kadar çay kenarında kaldı. Hıdrellezin sağlık, mutluluk ve barış getirmesini dileyen ilçe sakinlerinden Hasan Akar, düşüncelerini anlattı. Akar, “Hıdrellezi yüzyıllardır geleneksel şekilde kutluyoruz. Hıdrellez baharın habercisidir. Yine bu hıdrellezde de Edremit Çayı kenarı insanlarla dolup taşıyor. Herkes dileklerini diliyor. Hıdrellezin ülkemize barış, huzur ve mutluluklar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB