Ayvalık’ta geleneksel Hıdırellez şenliğine yoğun ilgi

08 Mayıs 2018 Salı, 10:27

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Hıdırellez nedeniyle Ayvalık Belediyesi tarafından, Çamlık Kır Kahvesi’nde Geleneksel Hıdırellez Şenliği düzenledi.

Baharın gelişi olarak kutlanan geleneksel Hıdırellez şenlikleri etkinliklerinde; Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in yanı sıra, eşi İlçe Turizm Danışma Büro Sorumlusu Yasemin Gençer, Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, meclis üyeleri ile yüzlerce vatandaş katıldı.
Ayvalık Hıdırellez kutlamalarının vazgeçilmez orkestrası Grup Kardaşlar’ın her yıl olduğu gibi sahnedeki yerini alırken, Grubun sempatik solisti Hasan Yurtcan, bateride Salih Sural, Piyanist Murat ve elektrogitarda Süleyman Pakman seyircilere eğlenceli anlar yaşattı.
7’den 70’e her yaş gurubundan insanın katıldığı şenlikte, vatandaşlar doyasıya eğlenirken, vatandaşlara Ayvalık Belediyesi Aşevi tarafından hazırlanan tavuklu pilav, çocuklara özel de pamuk şeker, lokma ve çay servisi yapıldı.
Geleneksel Şenlikte konuşan Belediye Başkanı Gençer, Ayvalık’ın en güzel köşelerinden biri olan Çamlık’ta Hıdırellez kutlamalarının uzun yıllardır aynı heyecanla kutlandığını hatırlatarak, bu yılki şenliğe de yoğun katılım gösteren herkese teşekkür etti.
Başkan Gençer, “Bizim zamanımızda evden yiyecekler getirildi. Akşama kadar burada Hıdırellez kutlanırdı. Evet-Hayır oyunu oynanırdı. Bir gün ben çıktım sahneye… ‘Adın ne?’ diye sordular. ‘Rahmi’ dedim. Yarışmayı sunan, ‘Hüseyin mi’ diye sordu bu kez. Bende, ‘Hayır’ dedim. Yarışmayı kaybettim. Ne hikmetse, o gün bugündür hep ‘Hayır’ diyorum. Burada sadece benim değil, hepimizin anıları var” dedi.
Hıdırellez’in ufuk açmak, baharı karşılamak, mutluluğu ve insanları barıştırmayı, el ele olmayı ifade ettiğini de sözlerine ekledi. SUAT SALGIN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB