“Devremülk ve Devre Tatil Çalıştayı” başladı

07 Mayıs 2018 Pazartesi, 11:13

Devremülk devre tatil sektörünün paydaşları ve devre mülk devre tatilin geleceğini belirlemek amacıyla, 2 gün sürecek olan “Devremülk ve Devre Tatil Çalıştayı”, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Güre mahallesindeki bir termal otelde başladı.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ile Devremülk Devre Tatil Yatırımcıları ve Pazarlamacıları Derneği’nin (DDYPD) ortaklaşa düzenlediği çalıştaya, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Avrupa Devre mülk Devre Tatil Yatırımcıları Birliği Başkanı Paul Gardner Bougaard, Uluslararası Devre Tatil Değişim Sistemi Türkiye Müdürü Ali Osman Eğilmez ve devremülk devre tatil yatırımcıları katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından, açılış konuşmaları yapıldı. Moderatörlüğünü, Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu’nun yaptığı çalıştay öncesinde konuşan DDYPD Başkanı Mehmet Ali Doğan, “Ben ülkemizdeki jeotermal kaynaklarının daha iyi değerlendirilebilmesi için yaklaşık 25 yıl mücadele ettim. Şimdide devre mülk devre tatil için bu mücadeleyi başlattık. İlk kez bir bakanımız, bir genel müdürümüz, bir daire başkanımız bizi muhatap kabul etti. Hepsine teşekkür ediyorum. Bu sektör çok önemlidir. Mutlaka bu sektörü ekonomimize kazandırmamız lazım. Bundan sonra ne yapabileceğimize bakıp, eksiklerimizi tamamlamamız lazım. Tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bundan sonraki bölümlerde sunumlarımız olacak. Yatırımları genişletmek için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Time Şehir sektörü önce İngiltere’de başlamıştır. Amerika’da da iyi bir seviyeye getirilerek dünyada ses getirmeye başlamıştır. Devre tatil sektörünün dünyadaki ekonomik büyüklüğüne baktığımızda 1.3 trilyon dolardır. 18 milyar dolar turizm gelirini dikkate aldığımızda sektördeki büyüklük ortaya çıkıyor. Biz bu pastadan pay almalıyız. Çünkü en iyi termal, en iyi tesisler bizdedir” dedi.
Daha sonra konuşan Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal ise, “Artan refah düzeyi kişilerin tatil taleplerinin hızla yükselmesine neden olmuştur. Bu durum her alanda turizmcileri giderek artan ucuz ve güvenli tatil talebini karşılamak amacıyla alternatif tatil yöntemlerine yöneltmiştir. Alternatif tatil yöntemlerinden birisi de devre tatil sistemleridir. Tatil maliyetinin taşınmazlar arasında kişilere dağılımını sağlayan bir sistemdir. Dünyanın küresel ekonomik büyüklüğüne yıllık 100 milyar dolardan fazla katkı sağlayan bu devre tatil sektörünün devre tatil sisteminin gelecekte ülkemiz için en önemli sektörler arasında olacağı kanaatindeyim. Devre tatil uygulamalarının ülkemizin önemli bir sağlık destinasyonu olmasını sağlayacak olan bu hedeflere ulaşılmasında çok önemli bir katkı sağlayacağına inancım tamdır. Bu sektörde gerek ülkemizde, gerekse dünyada yanlış yada hileli uygulamalar nedeniyle söz konusu sektörde ciddi tüketici mağduriyetleri de yaşanmaktadır. Bize gelen şikayetler hat safhada. Maalesef sektörün piyasadaki imajında sıkıntı var. Bu sıkıntıdan dolayı düzgün iş yapan yatırımcılar zarar görüyor. Sektör kendi içindeki çürük elmaları kendisi temizlemek zorunda. Yoksa devlet eliyle, gerekli yasal düzenlemelerle tabi ki, katkılar sağlanacaktır. Ancak sektörün kendi içinde kötü niyetli insanlara alan açmamaları çok önemli. Dernek başkanımız inşallah gerekli girişimleri yapacaktır. Buna inanıyorum” diye konuştu.
Çalıştayda, devre tatil sektörünün geleceği, sektör paydaşları tarafından masaya yatırılırken, sorunlara çözüm önerileri aranıyor.

Avrupa Devremülk Devre Tatil Yatırımcıları Birliği Başkanı Paul Gardner Bougaard, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Bougaard, çalıştayı düzenleyenlere teşekkür ederek, her şeyin istenildiği gibi gittiğini ifade etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB