Zeytinyağı gurmeleri yetiştirilecek

05 Mayıs 2018 Cumartesi, 13:48

Edremit Ticaret Odası (ETO), bölgedeki zeytinyağı tadım uzmanlarının artması amacıyla, 12-13 Mayıs tarihlerinde ‘Genişletilmiş Zeytinyağı Tadım Paneli’ gerçekleştireceğini açıkladı.

13 milyona yakın zeytin ağacı varlığı, dünya çapında ödüllü zeytin ve zeytinyağları ile yaklaşık 2 bin yıllık zeytincilik geçmişiyle zeytinin anavatanı olarak tanımlanan Edremit Körfezi’nde zeytinyağı gurmelerinin arttırılması hedefleniyor. Körfezin ana geçim kaynağı olan zeytincilik sektörü ile ilgili yıllardır ciddi çalışmalar yürüten Edremit Ticaret Odası, bölgeye has yeşil çizik zeytin ve natürel sızma zeytinyağının coğrafi işaretini aldıktan sonra, zeytinyağı tadım uzmanlarını artırma mücadelesine başladı. Daha önceden de defalarca zeytinyağı tadım panelleri gerçekleştiren Edremit Ticaret Odası, bu kez bölgedeki üreticilerin geniş katılımı ile 12-13 Mayıs tarihlerinde oda binasında ‘Genişletilmiş Zeytinyağı Tadım Paneli’ düzenleyeceklerini ilan etti.

ETO Zeytin ve Zeytinyağı Komitesi Başkanı Hasan Güçlü Sakallı, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “12-13 Mayıs tarihleri arasında, odamız binasında, uluslar arası tadım eğitmenliği yapan uzman eğitmenlerimiz eşliğinde, özellikle bölge halkımıza hitaben bir zeytinyağı tadım paneli gerçekleştireceğiz. Katılımcılara, ETO olarak destek vermeye çalışıyoruz ve katılım ücretlerinin bir kısmını odamızın karşılamasını sağlayacağız. Bu sayede daha fazla üreticiye ulaşacağımızı umuyoruz. Ülkemizde zeytinyağı tadımcısı oldukça az. Bu işin uzmanı olan kişilerin artması, yetişmeleri için bu tadım etkinliklerimiz, eğitimlerimiz önceden de oluyordu. Artık bu eğitimlerimizi daha da hızlandırıp sıklaştıracağız. Bölgemizdeki tadım uzmanı sayısını artırmak istiyoruz. Nihai hedefimiz bu yöndedir. Umarım bölgedeki üreticimiz bize destek olur ve katılım sağlarlar. Hep birlikte, Edremit zeytinyağını ve özel zeytinlerini hak ettiği noktalara taşıyacağız” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB