Halk dansları şöleni ilgi topladı

05 Mayıs 2018 Cumartesi, 13:59

Edremit ilçesinde gençler tarafından kurulan Efem Halk Dansları Topluluğu, eğitim verdikleri farklı yaş gruplarındaki öğrencilerin performanslarını sergilemeleri için ilk kez bir halk dansları şöleni gerçekleştirdi.

Yıllardır ilçedeki yüzlerce çocuk ve yetişkine yöresel halk dansları eğitimleri veren ve hemen hemen her resmi ve özel etkinlikte sahne alan Edremit Efem Halk dansları Topluluğu, çocuk ve genç öğrencilerine sahneye çıkma imkanı tanıdı. Kursiyerlerinin sezon boyunca öğrendikleri halk danslarını sergilemeleri amacıyla düzenlenen halk dansları şöleni, yoğun bir katılımla Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Sahne alacak olan genç ve çocukların aileleri ve ilçe halkı tarafından doldurulan salonda cep telefonları iş başındaydı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla birlikte başlayan şenliğin sunumunu ve organizatörlüğünü, Efem Halk Dansları Topluluğu’nun yöneticisi Serhat Köse yaptı. Folklor ekipleri elemanlarının seslendirdikleri mini konser ile start alan gecede minik efelerin performansları büyük alkış aldı. Şölende, eğitmenler de sahne alarak, Edremit’in yöresel kına gecesini canlandırdı ve ateşli kılıç kalkan oyunlarını oynadı. Gerçeğini aratmayan kılıç kalkan gösterisi heyecanla izlendi. Yaş kategorilerine göre gruplar halinde sahne alan çok sayıda halk dansları topluluğunun oynadığı folklor oyunlarını görüntülemek isteyen izleyiciler dikkat çekti.

Gecenin sonunda ise sahne alan tüm oyuncular, izleyicilerle birlikte sahneye çıkarak Ankara havası müzikleri eşliğinde final yaptı.

Halk oyunları kursiyerleri, Serhat Köse ve ekibine teşekkür etti. Geceyi değerlendiren Serhat Köse ise, “Şimdiye kadar büyük küçük yüzlerce kişiye yöresel halk oyunlarını öğrettik. Onların da sahneye çıkmaları, performanslarını sergilemeleri gerektiğini düşünerek bu şenliği tertip ettik. Çok güzel bir gece oldu. Tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz. Yakın zamanda büyükler için de bir şölenimiz gerçekleştirilecek” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB