02 Mayıs 2018 Çarşamba, 13:04
MELİSA GÖNEN
MELİSA GÖNEN mel8279.gonen@gmail.com Tüm Yazılar

TÜRKİYE’NİN MALDİVLERİ SALDA GÖLÜ

Ülkemizin diğer dünya ülkelerinden sahip olduğu doğal güzellikler bakımından hiçbir eksiği yok ama bu güzellikleri yok edecek kadar kötü özelliklerimiz var.Bizim listemize eksi olarak geçen özelliklerimizden biri çevreye karşı olmayan duyarlılığımız bir diğeri değer bilmeyişimiz.Ülkemizin değerlerini yok eden bu özelliklerimiz doğamızı zehirliyor ve kirletiyor.Üstelik panzehirimiz yok!

Türkiye’nin mucize gölü Salda Gölü o kadar inanılmaz özellikleri kendine toplamış ki mucize göl demek bana yanlış gelmiyor.Salda Türkiye’nin en derin gölü,yaklaşık 184 metre derinliğe sahip.Deniz seviyesinden yüksekliği ise 1193 metre.Salda kıyıdan 30 metre sonra birden derinleşiyor.Bu derinleşme nedeniyle göl mavinin çeşitli tonlarını yüzeyinde sergiliyor.

Gölün bir diğer ve en ilginç mucizesi kıyılarında saklı.Dünyanın en berrak sularına sahip göllerden olan Salda’nın belirli bir kıyı bölümünde 3.5 milyar yıldır hayat süren magnezyum tabakaları bilim adamlarının dikkatini üzerinde topluyor.Araştırmalara göre dünyada Mars gezegeninin özelliklerini taşıyan iki yerden biri Salda’nın beyaz magnezyum kayaçları.Peki bilim adamlarına göre nasıl oluşmuş Salda’nın kayaçları? Siyanobakteri denilen mikroorganizmalar tarafından oluşmuş. Bir mucize daha! Bu kıyıları oluşturan elementler dünyada sadece iki yerde bulunuyor.Kanada’nın kuzeyindeki bir bölgede ve Salda Gölünde.

Dünyada bilim adamlarının bile dikkatini çeken gölümüze dünyanın gözünden baktık.Bir de bizim tarafımızda neler olduğuna bakalım.İnanın değer bilmediğimizi hemen belli ediyoruz.Çünkü bizler bu bembeyaz magnezyum kayaçlarının üzerinde arabalar ve traktörlerle geziyoruz.Bu muhteşem kütle üzerinde piknik yapıyoruz.Beyazın mucizesinde doku bozulması olmuş,çeşitli araç izleri var.Tepkiler sonucu araçların daha geride durmaları sağlanmak istenmiş ancak özellikle yaz mevsiminde kirlilik devam ediyor.Kış mevsiminde ise bu göl ve çevresi oldukça temiz.Bir diğer sorun da tarımsal sulama amaçlı yapılan barajların gölün sularında çekilmeye neden olması.Anlayacağınız bunca güzellik içinde sorun ,sorun…
Bir an önce bu bölgede bırakın araçların gezmesini; temizlik kontrolü olmadan insanların gezmesi bile yasaklanmalı. Burası koruma altına alınmalı ve çeşitli yayın organlarıyla bu gölgenin koruma altında olduğu insanlara duyurulmalı.Çeşitli kurallar ile güvence altına alınmalı.Yapılmalı,korunmalı,duyurulmalı falan falan ne diyor bu insan diyecekler belki de ama ben yine de düşüncelerimin arkasındayım çünkü doğayı seviyorum.Salda Gölünü koruma altına alması gereken kişiler gibi(!)
MELİSA GÖNEN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB