EGE GÜNDEM GAZETESİ

SEBZE TÜKETİMİNİN ÖNEMİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SEBZE TÜKETİMİNİN ÖNEMİ
NECATİ ALBAŞ
NECATİ ALBAŞ( necatialbas10@gmail.com )
9 views
25 Nisan 2018 - 10:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yapılan bir araştırma, diğerlerine göre daha fazla sebze tüketen yaşlı kadınlarda şah damarı duvar kalınlığının daha düşük olduğunu gösterdi. Amerikan Kalp Derneği’nin dergisinde yayınlanan çalışma damar sertliği çalışmalarına ışık tutacak.
Çalışmada 70 yaşın üzerinde 954 kadına gıda tüketimleri ile ilgili sorular yöneltildi. Denekler sebze ile ilgili sorulara “hiç sebze yemem” ile “günde üç ya da daha fazla kez sebze yerim” arasında cevaplar verdiler. Araştırmada sebze çeşitleri turpgiller, soğanlı bitkiler, sarı/turuncu/kırmızı bitkiler, yapraklı yeşil bitkiler ve taze bakliyat olarak gruplandı. Diğer yandan deneklerin şah damarı duvar kalınlıkları sonogramla ölçüldü, damarlarda plak oluşumunun durumunun anlaşılması için tüm şah damarı yapısı incelendi.
Araştırma sonucunda, yüksek ve düşük oranda sebze tüketen gruplar arasında, şah damarı duvar kalınlığı açısından 0,05 mm fark gözlemlendi. Yazarlar şah damar kalınlığında 0,1 mm’lik bir azalmanın inme ve kalp krizi riskinde sırasıyla %10 ve %18’lik bir düşüşe işaret ettiğini vurguladı.
Turpgiller altında toplanan brokoli, karnabahar, lahana ve Brüksel lahanasının en etkili sebze grubu olduğu gözlemlendi. Sonuçlara göre bu grubun günde fazladan tüketilen her 10 gramı, şah damar kalınlığında %0,8’lik bir düşüşle ilişkilendirildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.