EGE GÜNDEM GAZETESİ

Gömeç’te 7. Geleneksel Oryantiring Yarışması heyecanı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Gömeç’te 7. Geleneksel Oryantiring Yarışması heyecanı
7 views
24 Nisan 2018 - 10:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gömeç Belediyesi tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen geleneksel Oryantiring Yarışları’na Balıkesir, Ankara, İzmir, Bursa ve Manisa’dan sporcular katılırken, adeta şölen havası yaşandı.

Gömeç Şehir Parkı oluşturulan labirent parkurda başlama noktasından çıkan sporcular, belirlenen hedefleri bularak en kısa sürede çıkış koridoruna ulaşmak için mücadele etti. Farklı kategorilerde gerçekleşen yarışmalarda hedefi en kısa sürede bularak, bitiş alanına gitmeyi başaran sporcular ödüle hak kazanırken, Gömeç Belediyesi tarafından sporculara ve ailelerine pilav ve ayran ikramı yaptı. Yaklaşık 4 saat süren yarışın sonunda, dereceye girenlere protokol mensupları tarafından madalyaları verilirken, takım halinde başarı gösteren sporculara da kupa hediye edildi. Alt kategorilerde dereceye giren minik sporcularda, belediye tarafından ödül yağmuruna tutuldu.
41 okuldan 500 sporcunun katıldığı yarışları, Gömeç Kaymakamı Önder Coşğun, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Uslu, Türkiye Oryantiring Federasyonu yetkilileri, ilçedeki daire müdürleri ve amirleri, Gençlik ve Spor Müdürlüğü yetkilileri, belediye meclis üyeleri, ülkenin önde gelen Oryantiring sporcuları, Oryantiring öğretmenleri ve vatandaşlar izledi. Dereceye giren sporcular büyük mutluluk yaşadı. Oryantiring sporcuları ve öğretmenleri, Gömeç Belediyesi’ne ve emeği geçenlere teşekkür etti.
Gömeç Belediye Başkanı Kazım Arslan gazetecilere yaptığı açıklamada, oryantring sporunun yaşatılması için bu yıl 7. kez düzenledikleri organizasyona ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Oryantring sporunun küçük yaşlarda öğrenildiği ve yapılmaya başlanıldığında çocukların muhakeme yeteneklerini geliştirdiğine işaret eden Başkan Arslan, “Bu spor çocukların hem bedenini hem de zekasını geliştiren bir spor dalıdır. Sosyal bir spor olan oryantring, diğer spor dallarının pek çoğunda olduğu gibi zaman zaman şiddete maruz kalan bir spor dalı değil. Bu yüzden de biz belediye olarak bu spor dalını göreve geldiğimiz ilk günden bu yana destekliyoruz. Ülkemizde de yayılması için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.
Çocuklar başta olmak üzere gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutabilmek için sportif etkinliklere teşvik edebilmek adına yoğun bir çaba içerisinde de bulunduklarını da kaydeden Başkan Arslan, “Bizim belediye olarak destek verdiğimiz bir çok spor dalı var. Mesela 500 çocuğumuza, her yıl Yaz Spor Okulları’nda bir çok branşta spor yapabilmelerine imkan sağlıyoruz. Bu tip sportif etkinlikleri daha da arttırmayı hedefliyoruz. Buna gençlerimizin, çocuklarımızın ve toplumumuzun çok ihtiyacı olduğuna inanıyoruz.” diye konuştu.

41 OKUL 500 ÖĞRENCİ YARIŞTI
Gömeç Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Uslu ise yaptığı açıklamada, “Her yıl düzenlediğimiz Oryantiring Yarışlarının bu yıl 7’ncisini düzenliyoruz. İlçemizin en güzel yeri olan parkımızdayız. 41 okul katılım gösterdi. Yaklaşık 500 sporcumuz yarıştı. Gençlere böyle güzel alışkanlıklar kazandırıp spor yaptırmak çok güzel. Belediye olarak bir çok spor dalında çalışmalarımız var. Ama Oryantiringin yeri başka. Güzel bir gün. Belediye başkanımız ile birlikte inşallah daha güzel işler yapacağız” dedi. Yarışlar, akşam saatlerinde sona ererken, sporcular, aileleriyle birlikte parkta vakit geçirip eğlendi.
Öte yandan yapılan değerlendirmelerde, Gençler kategorisinde; Balıkesir Oryantring takımı birinci, Burhaniye Oryantring takımı ikinci ve Etkin Koleji üçüncü olurken, Küçükler kategorisinde ise; Burhaniye 8 Eylül Oryantring takımı birinci, Gömeç Belediyespor ikinci ve Somat Oryantring takımı ise üçüncülüğü elde etti. SUAT SALGIN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.