EGE GÜNDEM GAZETESİ

SİYASETTE ŞİDDET ! IYI PARTİ !

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİYASETTE ŞİDDET ! IYI PARTİ !
RAMAZAN NARİN NOGAYTÜRK
RAMAZAN NARİN NOGAYTÜRK( xsusurlukx@hotmail.com )
5 views
23 Nisan 2018 - 11:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Fenerbahçe- Beşiktaş maçında, Şenol GÜNEŞ Hocamıza kadar ulaşan şiddet, bugünlerde ; FUTBOLDA ŞİDDET i gündeme getirmişti ki, 24 HAZİRAN Erken ve baskın seçimi de, siyasetteki şiddeti ortaya çıkarıvermiştir…

Büyük balık, küçük balığı yutar ! Dünyanın en güçlü ve geçerli kuralıdır ve canlı cansız, hepimizi bağlar. Futbolda, holiganların zaman zaman yaptıkları güç gösterisi, nasıl karşımıza şiddet olarak çıkıyorsa… emperyalistlerin sömürmek için yaptıkları işgaller ve savaşlarda bir şiddet olarak karşımızdaysa… siyasette de 1.ciler, iktidarlar, zaman zaman işbu şiddete başvururlar ki ; bu şiddette kafa göz dağılmaz belki, ama beyinler travma yaşar ve dumura uğrar ! Çünkü siyaset, ringte eşit kiloda dövüşen, boksörlerden biri değildir.

AÇALIM SİYASİ ŞİDDETİ !NEYMİŞ !

Mevcut, halen yürürlükteki Anayasamızda, 67. Madde var ya ;

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası MADDE 67 :“ II. Seçme, Seçilme ve Siyasî Faaliyette Bulunma Hakları :………(Ek: 3.10.2001-4709/24 md.) Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz. “ Diyor..!

Ama geçtiğimiz yıl yapılan, rejimimizi oyladığımız 16 NİSAN Referandumundaki Anayasa Değişiklik metninin, son satırlarına bakıyoruz, “ H) Anayasanın 67’nci maddesinin son fıkrası hükmü, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra, birlikte yapılacak ilk milletvekili genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi bakımından, uygulanmaz. “ Demişler ve üzerimize bizi uyutan, KİMYASAL bir gaz püskürtmüşler.

Yani neymiş, Mevcut Anayasa’ya göre seçim kanunlarında yapılacak değişiklikler, 1 yıl sonra uygulanır. (m.67/son) MIŞŞŞ ! Ama şimdi deniliyor ki ; işbu Anayasa Maddesi, Referandumda değiştirildi. Yani bu madde, mülga oldu ! Oysa mevcut, bugünü bağlayan 23 NİSAN 2018 Tarihinde, yürürlükte olan Anayasaya bakınız, işbu madde halen duruyor. Çünkü, henüz kaldırılmamış ve mülga da değil…Ve, işbu Anayasa maddesine göre düzenlenmiş Siyasi Partiler Yasası ile, Seçim Yasalarındaki ilgi maddeler de halen duruyor. Uyum yasaları, çıkarılmamış !Bu halde biz, bugüne kadar tokatlanmışız arkadaş !

Yani, YASAMA MECLİSİ dediğimizTBMM, henüz bu yasaları kaldırıp, yerine… Referandumdaki hükme uygun, yeni yasaları henüz koymamış. Bunun adına bugün, UYUM YASALARI diyoruz. Uyum Yasaları çıkarılmadan erken seçime gidilemez ki, göreceksiniz ilan edilen erken seçim yüzünden geçmiş 16 Nisan Referandumunun ortadan kaldırılması bile tartışılacaktır. Yani, mevcut yasalarımız değişen Anayasa maddesine uygun hale getirilmemiş… Ama, sayın Cumhurbaşkanına yasama meclisinin yetkileri devredilmiş ve sayın Cumhurbaşkanımız, OHAL de ilan ederek, tek başına artık, KHK dediğimiz kanunları çıkarabiliyor ve hemen de uygulanıyor. Bu yasalara karşı yapılabilecek bir itiraz müesesesi de, danışma ve tartışma müesesesi de maalesef yok. Çünkü Anayasa Mahkemesi, Referanduma dayalı AKPartili olmasına izin verilen, tek başına kanun çıkarmasına yetki verilen, C.B’nına ait KHK leri, ben İNCELEYEMEM diyor. İNCELEMEM diyor.

Yani, TBMM den geçen bir kanun hakkında, Anayasaya aykırılık iddiasıyla AYM ne gidebilirsiniz ama, Cumhurbaşkanının tek başına çıkardığı kanunlarla ilgili, Anayasaya aykırı diye, AYM ne gidemiyorsunuz !Nezarete atılan tutsaktan ne farkımız var ?

Şimdi, hem eski yasalar yerinde duruyor, hem de Referandum hükümleri yerinde duruyor. Siz iktidarsınız… naparsınız ? Hangisi işinize gelirse, onu kullanırsınız değil mi ? Merak etmeyin Hükümet de öyle yapıyor zaten. Bir yıldan beridir, uyum yasalarını çıkarmayarak, bu tercih gücünü 2 Anayasa ile kullanıyor. Biz de, bu gücün karşısında tekmeleniyoruz aslında, değil mi ?

Gazı yediniz, uykunuz gelince bunu iyi birşey sandınız..! Tokatlandınız, bunu okşanıyoruz diye algıladınız !Tekmelendiniz…bunu bile uyandırılıyoruz diye düşündünüz ! Nezarete atıldınız, bunu can güvenliğiniz sağlanıyor diye hoş gördünüz ! Şiddetin başında, şiddeti anlayamadınız ey halkım !

Bakalım İTTİFAK YASASINDA, nasıl bir şiddete maruz kalmışız, bir bakalım…16 Nisan Referandumunda başlayan, gayriresmi bir aşk vardı. AKP-MHP Referandumda, EVET için birlikte çalıştılardı…Şimdi, bu aşkın nikahı için bir yasa gerekiyordu ve bu yasayı da, adına İTTİFAK YASASI diyerek, 13 Mart 2018 de çıkardılar da, MHP artık ; biz AKP ne derse, ne yaparsa onun yanındayız ve Başkan adayı da çıkarmayacağız, bizim başkan adayımız artık mevcut Cumhurbaşkanı R.TayyipERDOĞAN’dır… deyiverdi ve AKP nin lütfedeceği sayıda MHP Milletvekilini de, birlikte belirleme, yerel seçimlerde de AKP nin 1. olduğu yerde AKP desteklenecek, MHP nin güçlü olduğu yerde de lütfen AKP liler MHP ye oy verilecek mealinde bir anlaşmayı, yapıverdiler ve yasallaştırılarak ta, oy pusulalarında aynı karede yer almayı bile, kararlaştırdılar… Bizde bu ŞOK un, elektroşok olarak bize bir işkence olduğunu anlamadık bile !

ELEKTROŞOK ile uyuşturulan beynimiz, bunu işkence değil, rahatlama diye algıladı ve ; Referandumdaki o meşum (H) Fıkrasının niçin konulduğunu, doğru dürüst tartışamadık. Şartlar oluşursa erken seçime gidiliceği konusunda halkımızı bilgilendiremedik. ( iSTANBULB.Şehir Belediye Meclis üyesi (CHP), Avukat Doğan SUBAŞI’nı, burada tenzih ediyorum ve ayrı tutuyorum.)

Mevcut Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanununa göre ; işbu İttifak yasasının, ancak 1 yıl sonra, yani 13 mART 2019 dan itibaren geçerli olmasını beklerken, 20 Nisan 2018 günü TBMM den de geçen 24 Haziran Erken Seçim Kararı ile, karşı karşıya kaldık ! Ve görülüyor ki ; erken seçime AKP+MHP İttifak olarak, birlikte girecekler. Peki ne oldu bizim mevcut anayasamız ve mevcut kanunlarımız ? Bana göre, Anayasamız ilga oldu, yasalarımız da rafa kaldırıldı. Bunu da, YUMRUK olarak algılıyoruz değil mi ?

Hatta öyle bir yumruk ki, grogidurumdayız !Grogiyiz ki, hiçbir hukukçu, siyasetçi muhalif olsalar bile, burada çiğnenenlerden dolayı, yasaların arkasından dolanarak sırtımızdan yapılan şiddet konusunda, halkı uyandırmıyor bile… Anayasa, dövüş kuralları, yürürlükte mi değil mi, bilmiyoruz ve aval aval hakemlere bakıyoruz ! Hakemlerde bize bakıyor!

Sanırım ; gazlandığınızı, tekme tokat ve yumrukla, dayak yediğinizin farkındasınızdır diyeceğim de, geri alıyorum. Çünkü, zaten GROGİ durumdasınız arkadaş, aval aval bakarken, gözleriniz yerinden kaymışken neyin farkında olacaksınız ki ! Farkındalık size göre değil !

IYI PARTİ SEÇİMLERE GİRECEK Mİ ? GİRMEYECEK Mİ ?

IYI Parti, seçimlere girmek için kuruldu da, G İ R E M E Y E C E K çünkü sokulmayacak !

IYI PARTİ, bence seçimlere giremeyecek. Çünkü 16 Nisan Refandumuna bir fıkra sokarak, bugünü tezgahlayan üst akıl, kimse kusura bakmasın… kendisine rakip olabilecek birini ringe çıkarmamayı da, akıl etmiştir. Etmediyse şaşarım ! Ölülerle ve Delilerle yönetiliyoruz diye bir yazı yazmıştım geçmişte de, APTALLARLA yönetiliyoruz diye bir yazıyı, bana yazdıracaklarını sanmıyorum. Üst akıl, akıllı akıldır !

IYI Partinin 1. kurultayı, tarih olarak kurtarıyor da, o tarihteki teşkilatlanma detayı (ilçe teşkilatları sayısı) bakımından, mevcut seçim yasasını kurtarmıyor, arkadaş. Yani 10 Aralıkta IYI Parti kanunun öngördüğü sayıda, özellikle ilçelerde, henüz teşkilatlanamıştı. 26 Ağustos olarak açıklanan erken seçim tarihinin, 24 Haziran olarak öne çekilmesinin altında yatan, sadece IYI Partiyi seçime sokmamak stratejisidir ki, YSK bu durumu, bugün yarın netliğe kavuşturacaktır.

Haaa, bugün ülkemizdeki DEMOKRASİ Rejiminden 16 Nisanda vazgeçmiş ve bu fiili durumu, 24 Haziranda hukuki hale getireceksek te, yarım yamalak elimizde kalan demokrasiye ait şu sözü, çok seviyorum. DEMOKRASİLERDE ÇARELER TÜKENMEZ ! Yani, ÇARE sınırsızdır, kısıtlanamaz. (Hukuksuz fiili, HUKUKİ yapmakta da üstümüze yok !)

Önümüzde, UYUM YASALARI süreci var. Acilen çıkarılacak uyum yasalarında, işbu husus düzeltilebilinir ve İYİ Parti seçimlere dahiledilebilinir mesela. Demokratik bir çaredir.

Velev ki ; bu çareyi üst akıl engelledi. Alt akıl hülle yapabilir, seçime katılma hakkı bulunan bir partinin bünyesinde seçime girer, seçimler bitince de, evli evine, köylü köyüne geçer ve İyi Parti, meclise girmiş olur. Peki bu engelleme etik midir derseniz, gayrietiktir… hatta birazda faşizm bile kokmaktadır, elbetteki ve mağduriyet te yaratacaktır. Yani IYI Parti, maalesef benim öngörüme göre ; seçimlere müstakil giremeyecektir. Umarım ben yanılırım.

ENGELLENEMEZ İKİ SON !

Birincisi ; Üniter ve parlamenter demokrasi ile yönetilen ülkemizde rejim değişecek ve BAŞKANLIK Sistemine geçilecektir.

İKİNCİSİ DE ; IYI Partinin, Genel Seçimlere girmesi engellenebilir veya engelendi varsayalım. Peki IYI Parti Genel Başkanı da olan sayın Meral AKŞENER’in, Cumhurbaşkanı (BAŞKAN) Adayı olması, nasıl engellenebilecektir ? Bu mümkün değildir. Sayın AKŞENER, 100.000 İMZA ile değil, belki de 1 Milyon imza ile, 24 Haziran seçimlerine BAŞKAN ADAYI olarak bizzat girecektir ve benim öngörüme göre de, bu seçimde 1. çıkacak, en kötü ihtimalle ise ; 2. sırada olacaktır. Hangi sırada çıkarsa çıksın, sayın M. AKŞENER, Cumhurbaşkanıdır. Bunu, iddialı söylüyorum çünkü ; dikkat ederseniz mevcut Cumhurbaşkanımız halen, adaylığını bile açıklayamamıştır, CHP açıklayamamıştır değil mi ? Açıklanmamasının sebebi, kaybedecekleri seçime, girmemek olamaz mı ?23.04.2018 NOGAYTÜRK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.